Evler yoga yapıyor

YARA ULCAY (1)SADECE SİZİN YOGA YAPMANIZ YETMEZ. BEREKETLİ VE UYUMLU BİR YAŞAM İÇİN EVİNİZİN VE İŞYERİNİZİN DE YOGA YAPMASI GEREK.

Hindistan’ın feng shui’si olarak bilinen Vastu Vidya tekniği ile evinizde ya da işyerinizdeki bereketi, uyumu, huzuru sağlayarak kötü enerjileri def edebilirsiniz. İstanbul’da Vastu uygulayıcısı tek isim olan Yara Ulcay, enerjinin doğru dolaşımı için nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

ÜRÜN DİRİER, urun.dirier@aktuel.com.tr

Fotoğraf: LEYLA YAMAN

Eski bir Hint inanışına göre, Vastu şeytana benzeyen, her iyi şeyi yok eden bir yaratıkmış. Günün birinde tanrılar tarafından lanetlenmiş ve kırk beş yerinden çivilenerek cezalandırılmış. Vastu özgürlüğü için o kadar çok yalvarmış ki, sonunda Brahma onu bir şartla bağışlamış; Vastu artık insanların evlerinde huzur ve uyumu sağlayacak, şeytanlara karşı evleri koruyacaktır. Vastu yeniden özgür kalabilmek için bu anlaşmayı kabul etmiş. İşte tarihin sayılamayacak kadar çok çok eski zamanlarından beri, Vastu’nun geliştirdiği kurallar Hintlilerin evlerini ve işyerlerini kötü enerjilere karşı koruyor; içindekilere de uyum ve huzur veriyor.

Evlerin ve eşyaların da bir enerjisi var

İşte Hindistan’ın feng shui’si denen “Vastu Vidya” tekniğinin kökleri bu mitolojik hikayeye dayanıyor. Kısaca Vastu olarak bilinen mekan tasarım disipliniyle hazırlanan mekanların bereket, uyum, sağlık ve huzur verdiğine inanılıyor. İstanbul’da Vastu uygulayıcısı tek isim olan mimar Yara Ulcay ile bir araya geldik. Şimdiye dek birçok ev ve iş yeri dekore eden Ulcay bize, “enerjinin doğru aktığı” mekan düzenleme sanatı olan Vastu’nun inceliklerini anlattı.

“Yoga nasıl nefes tekniklerini kullanarak yaşam enerjisini arttırıyorsa, ayurvedik beslenme nasıl sağlık veriyorsa, Vatsu da yaşadığınız, çalıştığınız yerdeki enerjilerin doğru yönde akmasını sağlıyor. Unutmayalım ki evlerin ve eşyaların da bir enerjisi vardır” diyor Yara Ulcay.

Vastu’da da aynı feng shui’de olduğu gibi beş element var; hava, ateş, su, toprak ve ether. Bunların arasındaki dengenin sağlanabilmesi için belli noktalarda belli malzemeler kullanılıyor. Mesela su dengesi için bir köşeye küçük bir havuz ya da deniz tablosu yerleştirilebiliyor. Topraklamak istenen bölüme ise birkaç saksı yerleştiriliyor.

Vastu’nun başı kuzeydoğuda olmalı

Vastu’nun en önemli özelliği, evin ya da işyerinin bir insan vücudu gibi düşünülerek tasarlanması. Oturan bir insan şeklinde olan Vastu haritasını yere koyduğunuzda, Vastu’nun başının kuzeydoğu yönünde olması gerekiyor. Orta kısım, yani Vastu’nun boyun, göğüs ve karın bölgesinin olduğu alan ise boş bırakılmalı. Çünkü burası mekanın nefes aldığı bölge ve buraya ağır eşyalar koymaktan kaçınılmalı. Odaların ortasında da mümkün olduğunca az eşya bulunmalı. Aksi halde enerji girişi engellenmiş oluyor. Baş bölgesi de ağırlık kaldırmayacağından, evin o bölümü oturma odası ya da meditasyon odası olarak düşünülmüş. Mekanın doğu ve kuzey bölümleri ise kolları temsil ediyor. Buralar çalışma odası ve çamaşır yıkama odası olarak kullanılabilir. Yatak odası için de, Vastu’nun ayaklarına denk gelen güneybatı bölgesi uygun. İnsan bedeninde ağırlığı taşıyan kısım bacaklar ve ayaklar olduğundan, bu bölüm dinlenmeye ayrılmış. Mutfağın da en çok güneş alan yerde yani doğuda olması önemli. Mümkünse fırın da doğuya bakmalı.

riva-armik livingİyi uyku için yatak başına dikkat

Vastu’ya göre stresli ve zor uyuyan kişilerin yatağının pozisyonu çok mühim. Doğudan fazla enerji geldiği için yatağın baş kısmının doğuya bakmaması gerek. Batıya ya da kuzeydoğuya dönük olmalı. Mutlu bir evlilik için de yatak odasının enerjilerinin korunması şart. Yatak odasında toprak elementleri kullanmak gerekiyor. Sağlam bir evlilik için komodinin üzerine yuvarlak, küçük taşlar konulması ve pastel renkler kullanılması öneriliyor. Ayrıca uzun zamandır kullanılmayan eşyalardan kurtulmak da çok önemli. Çünkü bunlar enerjiyi bloke edip şansı engelliyor.

Vastu’da kişilik özellikleri de çok önemli. Örneğin enerjisi çok olan kişilerin evlerinde ağırlıklı olarak beyaz ve açık renklerin kullanılması, az obje bulundurulması gerekiyor ki kişi sakinleşip dinlenebilsin. Tam tersi düşük enerjili kişilerin ise evlerinde daha çok parlak renkler kullanması öneriliyor.

Çocuk ders çalışmıyorsa…

Çocukların ders ile ilgili problemleri varsa dikkat edilecek detay, çalışma masasının yönü. Ya kuzeye ya da doğuya bakması gerekiyor. Bu, çocuğun bilgiyi daha kolay almasına yardımcı oluyor. Ev hayatının büyük bir bölümünün geçtiği oturma odaları da özenle tasarlanmalı. Oturma odası güney doğuda ise renklerin değiştirilmesi gerekiyor örneğin. Yeşil ve açık renkler tercih ediliyor. Eğer oturma odası Vastu haritasının kuzeyde kalıyorsa daha sıcak renkler ve portakal tonları kullanılması öneriliyor.

Ofislere gelince, o an kullanılmayan eşyaların masadan kaldırılması şart. Masa üstü dağınık olduğunda insan işe nereden başlayacağını bilemez ve iş performansı düşer. Masanız kuzey ya da doğuya bakıyorsa, işe daha çok konsantre olabilirsiniz.

Vastu purushaELEMENTLERİN EVE ETKİSİ

Ether: Eve kuzeydoğudan geliyor. Binanın ve odaların merkezini temsil ediyor. Psikolojik sağlık açısından çok önemli. Buradaki blokaj, klostrofobik (kapalı mekan fobisi) dengesizlikler yaratabiliyor.

Hava: kuzeybatıdan giriyor. Blokajı ise sağlık ve ilişki problemlerine yol açıyor.

Ateş: Güneydoğudan geliyor. Isıtıcılar, elektrikli aletler, fırın ve ateş renkleri bu elementin etkisi altında. Sabahları bu bölgede 15 dakika güneş banyosu almak, sağlığınıza iyi gelebilir.

Su: Kuzeydoğudan geliyor. Banyonun evin kuzeydoğusunda olması daha iyi. Eğer yoksa, bu bölgede akan bir su ya da bir şelale resmi bulundurmak faydalı olacaktır.

Toprak: Güneybatıdan geliyor. Bu bölgeye ağacımsı bitkiler gibi toprak elementlerini içeren şeyler koymak daha iyi çünkü toprak kalıcılığı simgeliyor.

Yara Ulcay kimdir?

Mimar Yara Ulcay aslen Brezilya, San Paulo doğumlu. Evlenerek 1996’da İstanbul’a yerleşmiş. Mackenzie Üniversitesi’nde mimarlık okuduğu sırada yogaya merak salan Ulcay, mimarlığın ve yoganın nasıl birleştirilebileceğini düşünürken, Vastu Vidya ile tanışmış. Şimdiye kadar bu tekniği İstanbul’da onlarca evde, villada, Small Hands çocuk yuvalarında, Buzkap Mutfak Fabrikası gibi fabrikalarda, restoranlarda, Anael Aile Merkezi’nde, İspanyol Ticaret Odası’nda ve daha birçok mekanda uygulamış.

“Bu kurallar içgüdülerimizde de kayıtlı”

Bilstore markasının patronu Selman Bilal de Hindistan’da yeni açtığı fabrikasını Vastu Vidya tekniğine göre yaptırmış. Mimar Han Tümertekin’in tasarladığı Ayvacık’taki sayfiye evi de 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü alan Bilal, mimariye meraklı bir isim. Hindistan’daki fabrikasını Vastu tekniğine göre yaptırmasının sebebi de işte bu merak. Fabrikasında depolardan, jenaröterlerin yerine kadar her şeyin belli bir teknikle yerleştirildiğini anlatan Bilal, “Fabrikaya girer girmez insan kendisini çok daha iyi ve huzurlu hissediyor” diyor. Kendi evinde de içgüdüsel olarak zaten hep Vastu tekniklerini bilmende uyguladığını anlatan Bilal, “Ben hep eşyaların yerini nasıl hissettirdiğine göre deneye yanıla değiştiririm. Eminim aslında bu kurallar insanlara içgüdüsel olarak verilmiş ama insan teknikleştikçe ve özünden uzaklaştıkça bu yeteneğini kaybetmiş” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s