İbni Sina şifası

İBNİ SİNA’NIN VE UZAK DOĞU SAVAŞÇILARININ İYİLEŞME YÖNTEMLERİ, NORBEKOV SİSTEMİ ADI ALTINDA GÜNÜMÜZ İNSANINA ŞİFA VERİYOR.

Rusya ve Türki devletler başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde merkezi bulunan Norbekov Şifa Tekniği’nin Türkiye temsilcileri olan Doç. Dr. Kabuljan Murzaev ve eşi Mahram Satymbaeva ile görüştük. İbni Sina’nın bütünsel tıp yaklaşımı ile samurayların kendi kendilerini iyileştirme tekniklerinin bir sentezi olan sistem ile ilgili konuştuk.

Nedir bu Norbekov sistemi?

-Bu sistem, tıp, psikoloji ve pedagoji profesörü ve Moskova’daki İnsan Enstitüsü’nün kurucusu Ord. Prof. Mirzakarim Norbekov tarafından geliştirilmiş bir şifa egzersizleri sistemidir. Beden, duygular, zihin ve  ruhu bir araya getirme tekniği. Özetle anlatmak gerekirse, parmağımız kesildiğinde biz bir şey yapmadan kendiliğinden iyileşir değil mi… Moral durumu bu iyileşmeyi hızlandırır. Bizim organizmamız kendi kendini iyileştirebilir. İşte biz mekanizmamızın bu özelliğini hızlandırıp harekete geçirmeyi öğretiyoruz.

Temeli neye dayanıyor bu sistemin?

-Ünlü İslam alimi İbni Sina’nın bütünsel tıp yaklaşımının, samurayların kendini tedavi teknikleriyle birleştirilmiş bir versiyonu diyebiliriz. Teknik, egzersiz ve meditasyonun yanı sıra, hasta olan bölgemizin iyi olduğu zamanki halini hatırlama ve bunu akılda tutarak o bölgeye yönlendirme çalışmalarını da içeriyor. Bizde hisler ve duyular çok önemli. Gerçekte enerjiden oluşan beden egzersizlerle noktasal olarak uyarılıyor. Beden enerjisinin devinimi sağlanarak başta omurga olmak üzere, bloke olan tüm hücreler yaşam enerjisiyle uyarılıp aktif hale getiriliyor.

Diyalize bağlıyken tamamen iyileşmiş

Prof. Norbekov bunu nasıl geliştirmiş?

-SSCB döneminde askerde ciddi biçimde dövülmüş. Bunun üzerine böbrekleri tüm fonksiyonunu kaybetmiş ve diyalize bağlı yaşamaya başlamış. Sonra bir tavsiye üzerine ‘akıl hocam’ dediği 95 yaşındaki (112 yaşında vefat etmiş) Seid Muhammad Hasan ile tanışmış ve öğrencisi olmuş. SSCB kurulup da Buhara Emirliği düştüğünde anne-babası varlıklı insanlar olan Özbek Muhammad Hasan, ailesiyle birlikte İngiltere’ye göç etmiş. Burada Oxford’u bitirip diplomat olmuş ve 47 yaşına kadar Hindistan’da elçilik yapmış. 47 yaşında istifa edip Tibet’e çıkmış. 93’ünde ülkesine geri dönmüş. İbni Sina’nın eserlerinden öğrendiği bilgilerle, Uzak Doğu savaşçılarının kendilerini iyileştirme tekniklerini harmanlayarak bir şifa tekniği oluşturan Muhammad Hasan, kendisine gelen bu böbrek hastası genci yani Norbekov’u iyileştirmiş ve ilimini ona da öğretmiş. Norbekov tamamen iyileşmiş ve diyalizden kurtulmuş. Sonra bu tekniği daha da geliştirerek ve sistematik hale getirerek tüm dünyaya yaymaya karar vermiş.

Duygular da antrenman yapıyor, hormonlar da…

Ne tür hastalıklar şifalanıyor?

-Programımızda omurga, eklem ve kas jimnastiği, damar jimnastiği, irade jimnastiği, hayal gücü jimnastiği, duygu, hormonal denge, görme, işitme, koklama jimnastiği, güzelleşme egzersizi var. Amaç bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirmek, iradeyi arttırmak. Antrenman yapılan her şey gelişir. Gözleri ileri derecede bozuk olanlar gözlüklerden kurtuluyor, diyabet ve varis gibi tedavisi olmayan hastalıklar iyileşiyor. Hemoroid, ülser ve polipler, kistler eriyor. Tüm organlar için tek tek özel egzersizler var. Ancak tüm parçalarımızın bir bütünün parçası olduğunu unutmamalıyız. Bütünü şifalandırdığımız zaman parça mutsuz olamaz. Örneğin hamamdaki bir kişi elini dışarı çıkarsa eli de vücudunun geri kalanı gibi ısınmaya devam eder. Bunun gibi.

“Kronik hastalık karakter ve tembelliğin bir sonucudur”

Herkes iyileşebilir mi?

-İnsan her şeyi yapabilir. Örneğin tüm bedenine yayılmış kanseri yenen insanlar var ama bir ömür boyu reflüsüne mahkum yaşayanlardan da var. Kronik hastalıklar insanların tembelliklerinin ve karakterlerinin bir sonucudur. Gerçekte insanın hasta, çirkin ve fakir olmaya hakkı yoktur.

Kanser, diyabet, kalp ve damar problemlerinin iyileşebilmesini anlıyorum da, yaşlı birinin gözlerinin iyileşebilmesi mantıklı gelmiyor. Bu nasıl oluyor? Rusya’da binlerce kişinin bu teknikle gözlükleri attığını okuduk Norbekov’un kitaplarından…

-Göz aracıdır, esas gören beyindir. İnsanın morali yüksek olunca gözleri daha keskinleşir, bu bilimsel bir gerçektir. Hatta gördüğü ayrıntılar bile çoğalır. Gözlerini çizdiriyorlar insanlar, tamam güzel ama beyin görmek üzerine egzersizlerle eğitilmediği sürece, ameliyattan sonra göz yine eski bozuk haline gelmek için uğraşacaktır.

Ne tür göz egzersizleri var?

-Pek çok var ama bunlardan biri, güneş doğarken ya da batarken tekerin sadece yarısı (yarısından fazlası değil! Bu çok önemli) göründüğü zaman güneşe bakarak yapılır.

Dik durmak ve gülümsemek ön şart

Kabuljan Murzaev ve eşi Onlarca egzersiziniz var. Derslerinizde en çok hangi egzersize önem veriyorsunuz?

-Dik duruş ve gülümseme çok önemli. İnsan gülümsediği zaman, beyin, kaslar ve sinir sistemi aracılığıyla işlerin yolunda olduğunu anlıyor ve mutluluk hormonları salgılamaya başlıyor. Dik duruş da omurga için çok önemli. Omurga bedenin direği gibidir, omuriliği taşır ve bütün sinirler buradan geçer. Herhangi bir organdaki hastalık omurgadan kaynaklanıyor olabilir ama hasta yıllarca o organ için tedavi gördüğü ve temel problem çözülmediği için hastalık kronikleşir. Omurga üzerinde yapılan egzersizler, tansiyonu düzeltir, beynin bütünüyle beslenmesini sağlar, karın boşluğundaki organların durumunu düzeltir, kalp-damar ve solunum sistemini iyileştirir, ağrıları dindirir.

Bu sistem şifalandırma dışında aynı zamanda bir kişisel gelişim sistemi de… Bu nasıl oluyor?

-Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur demiş Atatürk. Bağışıklık sistemi ve sinir sistemi düzgün çalışan, morali yüksek olan, kendisiyle ve dünyayla barışık olan insan iş hayatında da başarılı olur. Bizim ayrıca duyuları geliştirme, geçmişi affetme, kabullenme, irade ve özgüven egzersizlerimiz de var.

Norbekov sistemi nerelerde?

Norbekov sistemi seminerleri günde üçer saatten toplam 10 gün sürüyor. Bu 10 günün sonunda pek çok hastalıkta gerileme olacağı hatta yok olacağı iddia ediliyor. Özellikle Rusya ve Türki devletler başta olmak üzere, Baltık ülkeleri, Avustralya, İsrail, Çin ve bazı Avrupa ülkeleri dahil 400’ün üzerinde şehirde Norbekov Merkezi bulunuyor. İstanbul’daki merkezi, Kadıköy’de bulunuyor ancak İstanbul dışında diğer bazı şehirlerde de seminerler veriliyor.

Prof. Norbekov’un Türkçeye çevrilmiş iki kitabı bulunuyor. Aptalın Deneyimi (Aklını başına toplamak için rehber) ile Haddini Bilmez’in Annesinin Nikahı Nerede Kıyıldı? (Ya da bir milyon beleş çözüm nasıl bulunur?)

 

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. elif dedi ki:

    çok güzel bir yazıydı teşekkür ediyorum paylaştığınız için…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s