Klonlama teknolojisiyle tüp bebek

KLONLAMA DENEYLERİNDE KULLANILAN PİEZO ELEKTRİK ŞOKLAMA ARTIK BAŞARISIZ TÜP BEBEK DENEMELERİNDE KULLANILIYOR.

GENDER Genetik Hastalıklar Danışma Derneği Başkanı Prof. Volkan Baltacı, Ankara’da kurduğu Gen-Art adlı tüp bebek merkezinde piezo elektrik şoklama yöntemiyle en umutsuz çiftleri bile çocuk sahibi yapıyor. Aslında bir klonlama teknolojisi olan bu yeni, devrimsel yöntem, ilk olarak koyun Dolly’nin klonlanmasında kullanılmış. Son yıllarda da tüp bebek denemeleri başarısız olan çiftler için kullanılıyor. Piezo elektrik kavramına ise biz deprem bilimcilerden aşinayız. Deprem öncesi fay hatlarında kayaçların birbirine baskı uygulamasından dolayı ortaya çıkan piezo elektrik, bazı deprem tahminlerinde de kullanılıyor. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Bilimdalı Başkanı da olan ve bu yeni yöntemin dünyadaki ilk uygulayıcılarından biri olan Prof. Baltacı ile piezo elektrik üzerine üzerine konuştuk. Olayın tüm ayrıntılarını öğrendik.

Fotoğraf: İSA ARSLAN

Nedir piezo elektrik tüp bebek yöntemi?

-Bazı hasta grupları, uygulanan klasik tüp bebek–mikroenjeksiyon yöntemlerinden fayda göremiyor. 20 yumurtadan birinin bile döllenmediği zamanlarda tıp çaresiz kalıyor. Görünürde kadında da, erkekte de bir sorun yok ama döllenme gerçekleşmiyor. Döllenme bozukluğu olarak nitelediğimiz bu vakalarda tüp bebek denemelerinin hiçbirinde embriyo elde edilemiyor. Böyle durumlarda klasik tüp bebek uygulamalarını tekrarlamak anlamsız. Piezo elektrik, kalbi durmuş bir hastaya elektro şok yapmak gibi bir uygulama. Ancak bunu mikro düzeyde yapıyoruz.

“10 yıldır çocuğu olmayan çifti bebek sahibi yaptık”

O zaman ne oluyor?

-Bu özel elektrik akımıyla, döllenmeyen yumurta aktif hale getiriliyor, dölleme yeteneği olmayan sperm harekete geçiyor. Daha önceki tüp bebek denemelerinden defalarca hiç embriyo elde edilememiş hastaları gebe bırakıyoruz.

Kaç kişi oldu böyle?

-Bu yöntemi kullanmaya başlayalı beş yıl oldu ve bu sürede bin kişiyi geçmiştir. Üstelik bunlar daha önceden defalarca deneme yapmış ve başarılı olunamamış hastalar hepsi de.

Hiç mucize bir örnek var mı?

-Bir seferinde 10 yıldır çocukları olmayan bir çiftin tüp bebek merkezinden 20 yumurtanın sadece dördünü istedik. Onlarda geri kalan 16 tanesi yine döllenmezken biz dörtte dördünü dölledik ve çift bebek sahibi oldu. Böyle örnek çok.

“Bu yöntem ilk kez koyun Dolly’de kullanıldı”

Peki bu yöntemin uygulaması dünyada yaygın mı?

-Hayır, dünyada da son yıllarda yeni yeni kullanılmaya başlanan bir yöntem bu. Aslında klonlama deneylerinde kullanılır bu teknik on yıldır. Örneğin koyun Dolly bu teknikle klonlanmıştı. Yumurtanın içine koyunun meme hücresinden konulup döllenme sağlandı.

Peki bu elektrik şoklama olarak da adlandırabileceğimiz yöntemin mantığı nedir?

-Spermin, yumurtanın ya da her ikisinin birden potansiyeli döllenmeye ve döllemeye yetmeyebiliyor. Döllenme çok enerji gerektiren bir süreç. Yumurtanın içinde bir fabrika kuruluyor adeta. İşte şoklama bu enerjiyi sağlıyor. İki tür elektrik var. Biri doğru akım, diğeri alternatif akım. DNA molekülü negatif yüklü bir molekül. Spermden ve yumurtadan gelen DNA’ların birleşebilmeleri (nükleer fuzyon) bu elektrik akımıyla sağlanıyor. Piezo elektrik şoklamayla elektrik yüklerini polarize edip boşaltıyoruz. Bu konudaki çalışmalarım üreme tıbbı konusunda çok saygın bir yeri olan Amerikan Fertil Steril dergisinin 2010 yılı Ağustos sayısında yayınlandı.

Başarı oranı yüzde 100

Başarı oranınız nedir?

-Normalde daha önceden hiç embriyosu gelişmemiş çiftlerin yumurta ve spermlerinden yüzde 35-40’ı oranında döllenmiş embriyo elde ediliyor. Bu da tam başarı demek.

Bu yöntem gibi başka yöntemler de var mı hücreleri harekete geçirip döllenmeyi sağlayan?

-Kimyasal bazı yöntemler kullanılıyor; kalsiyum iyonosfor gibi örneğin. Hücreleri 37 dereceden alıp soğuğa bırakırsanız da hareketleniyor ama bunlar garanti değil. Piezo elektrik yöntemi ise kanıta dayalı.

Mikroenjeksiyon tecavüz mü?

Peki ısrarla çocuğu olmayan bir çifte doğaya müdahale ederek çocuk yaptırmak sizce felsefi olarak doğru mu? Belki de o kişilerin çocuğunun olmaması gerekiyordur. Belki evrimsel olarak o iki genin birleşmemesi gerekiyordur, olamaz mı?

-Kadın ve erkek arasında nasıl ki bir çekim var, yumurta ve sperm arasında da mikro düzeyde benzeri bir çekim vardır, seçicilik vardır aslında. Belki de mikroenjeksiyon yani tüp bebek yaptığımızda o yumurtayı kendisinin istemediği veya kendisine uygun olmayan sperm hücresini zorla kabul ettiriyoruz. Abartılı söylersek tecavüz ettiriyoruz. Ama bunlardan önce daha önemli bir konu var ki aslında daha önemli bir konu ve ben daha çok onunla ilgileniyorum. Gebelik öncesi eşlerin genetik taraması. Buna prekonsepsiyonel genetik tarama diyoruz. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı’na bir sunum projesi hazırlıyorum.

“Embriyo düzeyinde genetik tarama yapılmalı”

Nedir o?

-Daha embriyo düzeyinde genetik kusurları ayıklayarak genetik olarak hastalığa yatkın olmayan bebeklerin dünyaya getirilmesini sağlamak. Ancak bunun embriyo da değil, anne baba boyutunda yapılması gerekiyor. Kürtaja gerek de kalmaz birçok vakada böylece. İngiltere geçen yıl bu tür anne-baba genetik yapı taramalarını yasalaştırdı. Bizim de bir an önce bunu uygulamaya geçmemiz gerek çünkü. Türkiye’de akraba evliliği yüzde 27. Genetik bozukluklar çok daha fazla haliyle pek çok ülkeye kıyasla. Bu genetik test paneli sayesinde eşlerde bulgu vermeyen ancak çocuklarında ortaya çıkabilecek hastalıkları önceden tespit etmek mümkün olabilecek. Bu tarama özellikle aralarında akrabalık bulunan çiftler için çok büyük önem taşıyor zira genetik özürlü bebek riski bu grup için çok büyük bir tehlike arz ediyor.

 

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. şennur dağlı sönmez dedi ki:

    dr bey nerde yaşıyorsunuz tüp bebek denemek istedik fakat 2 tane kalitesiz yumurta elde edildi mikroenjeksiyona bile gerek kalmamaş cok zayıfmış amh 0,12 yaş 41 14yasında kızım var maddi olarak bilgi istiyorum hsg normal endometri adetin 15,gunu 8mm miş 07 11 2015 te denedik yumurta toplandı daha cok yeni piskolejim bozuldu umut var mı hocam teşekürler 05416092327

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s