40 derecede gençlik güzellik yogası

40 DERECE SICAKLIKTA YAPILAN, HOLLYWOOD YILDIZLARININ UYGULADIĞI BİKRAM YOGA ARTIK BİZİ DE TERLETECEK!

https://twitter.com/_mitokondri

Tüm dünyada gençlik, güzellik, zayıflama ve tedavi amaçlı kullanılan, Demi Moore, Jennifer Aniston, Lady Gaga, Madonna, David Beckham ve Prens Harry gibi ünlü isimler tarafından da uygulanan Bikram Yoga’nın ilk şubesi Ayşe Erenel tarafından Etiler’de açıldı. 40 derecelik cehennem gibi bir sıcaklıkta yapılan bu yoga, özelikle cilt ve saçları güzelleştirdiği için kadınlar, sakatlanmaları engellediği için sporcular tarafından tercih ediliyor. Eğitmen Ayşe Erenel ile ünlülerin yogası Bikram’ı konuştuk.

Nedir Bikram yoga, diğer yoga tekniklerinden farkı ne?

-Bikram Yoga 40 derecede ısıtılmış bir odada, yüzde 40 nem oranında yapılan, birbirini takip eden 26 yoga pozu ve iki nefes egzersizinden oluşan bir metod. Her hareketten sonra bir süre dinlenilmesi de önemli bir özelliği. Böylece her bir hareketin faydası arttırılıyor.

Siz nasıl tanıştınız bu teknikle?

-Paris’te bulunduğum bir dönemde Bikram Yoga stüdyosuna rastladım ve denemek istedim. Hem zihinsel hem de fiziksel etkilerini ilk dersten itibaren hissetmeye başladım ve bir daha vazgeçemedim. Çevremdeki insanlar “Cildin ne güzel görünüyor” demeye başladı. Alışkanlıklarım değişti, daha sağlıklı, daha kaliteli yaşamaya başladım. Bikram Yoga’yla hayatımda birçok olumlu değişim yaşadım. O dönemde Türkiye’de bir Bikram Yoga stüdyosu bulunmadığı için dünyanın çeşitli yerlerine sırf bu yogadan yapabilmek için seyahat edip duruyordum. Uzun bir süre Türkiye’de de bir Bikram stüdyosu açılmasını bekledim. Uzun bir bekleyişin ardından neden ben bir stüdyo açmayayım diyerek yoga eğitmeni olmaya karar verdim. San Diego’da Bikram Yoga hocalık eğitimi aldım. ABD ve Avrupa’da değişik şehirlerde dersler verdikten sonra beş ay önce Etiler’de kendi stüdyomu açtım.

Gençlik ve güzellik yogası

Neden bu yoga 40 derece sıcaklıkta yapılıyor? Bunun ne gibi özellikleri ve faydalar var?

-Bu teknik ile yoga yaparken, oda sıcaklığından dolayı ayrıca ısınma hareketleri yapmaya gerek kalmıyor. Isıdan dolayı sakatlanma riski oldukça düşük. Bikram Yoga yapan sporcuların sakatlanma riskleri de çok düşük. Bu yoga metodunda serinin tamamı kasları, bağları, tendonları ve eklemleri çalıştırıyor. Organları, salgı bezlerini ve sinirleri harekete geçirerek taze oksijen dolu kanın vücutta dolaşmasını sağlıyor, böylelikle organları ve dokuları yeniliyor. Duruşu düzeltiyor, bağışıklık sistemini güçlendirip akciğer kapasitesini ve kemik yoğunluğunu arttırıyor. Konsantrasyonu, enerjiyi yükselterek stresi azaltıyor ve sindirim sistemini düzenliyor. Kanı incelterek dolaşım sisteminin temizlenmesine yardımcı oluyor ve kardiyovasküler idman yapma olanağı veriyor. Aynı zamanda 40 derece sıcaklık çok terlettiği için gözenekler açılıyor, toksinler atılıyor. Bu da cildi, saçları güzelleştirerek parlaklık kazandırıyor. Üstelik 90 dakikalık ders süresince 900-1000 kalori yakılıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Sıcaklığın yüksek olması ve hareketlerin devamlı aynaya bakarak yapılması zihnin dağılmasını engelleyip ana yoğunlaşmayı da arttırıyor. Tüm bu özelliklerinden dolayı dünyaca ünlü isimler tarafından da tercih ediliyor.

Hollywood ünlüleri yapıyor

-Kim bu isimler?

Hollywood’un ünlü yıldızları Demi Moore, Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, popstarlar Madonna, Lady Gaga daha sağlıklı ve genç bir yaşam, dünya çapında sporcular David Beckham, Kerim Abdülcabbar daha uzun bir kariyer için ve İngiltere tacının varisi Prens Harry kendisini daha iyi ve mutlu hissettiği için bu yoga metodunu tercih ediyor.

Merkezinize gelen kişiler bu derece sıcaklıkta yoga yapmaya nasıl tepki veriyorlar ve sonuçtan memnun kalıyorlar mı?

– Bikram Yoga’ya başlandıktan sonra ilk iki hafta içinde mümkünse öğrencilere her gün derse gelmelerini tavsiye ediyoruz ki hem zihinleri hem de bedenleri daha çabuk alışsın. İlk dersten itibaren öğrenciler kendilerini ne kadar iyi ve enerjik hissettiklerini ve daha rahat uyuduklarını paylaşıyorlar bizimle.

Bu yogayı kimlere önermiyorsunuz ve kimlere özellikle öneriyorsunuz?

-Herkese tavsiye ediyoruz. Ancak kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişilerin doktora danışmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca çocukların ter bezi oluşumu 7 yaşında tamamladığı için bu yaştan önce gelmelerini uygun görmüyoruz.

Kurucu Bikram Choudhury

Bikram Yoga tekniğini geliştiren, Yoga College of India’nın kurucusu Bikram Choudhury, 1946 yılında Kalküta’da doğdu. 4 yaşında Hindistan’da dönemin en ünlü fizik geliştiricilerinden Bishnu Ghosh ile yogaya başladı. Bikram her gün en az 4 ile 6 saatini Gnosh’un Kalküta’daki Fiziksel Eğitim Okulu’nda geçiriyordu. 13 yaşındayken Ulusal Hint Yoga Şampiyonasını kazandı. Bunu takip eden üç sene boyunca şampiyonluğu elinden bırakmadı ve sonunda tüm şampiyonalarda tartışmasız tek lider olarak kabul edildi. 17 yaşında halter kaldırırken dizinden sakatlandı ve Avrupalı doktorlar tarafından bir daha asla yürüyemez teşhisi konuldu. Bu teşhisi kabul etmeyen Bikram, öğretmeni Bishnu Ghosh’un okuluna geri döndü. 6 ay sonra dizi tamamen iyileşti. Gnosh, Bikram’dan Hindistan’da başka yoga okulları da açmasını istedi. Okullar başarılı olunca, Ghnosh bu sefer Bikram’dan Japonya’ya gitmesini ve burada iki yoga okulu daha açmasını istedi. İlerleyen zamanlarda Bikram bütün yaş gruplarına uygun olan, aynı zamanda vücut ve zihin iyileşme gücünün temelini oluşturan 26 yoga pozundan oluşan Bikram Yoga serisini geliştirdi. Bikram Yoga’nın bugün Avusturalya’dan Rusya’ya, Tayland’dan Brezilya’ya, Norveç’ten İspanya’ya, Amerika’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar yüzlerce şubesi bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s