Alfa dinleyen kazanır

Ses frekanslarıyla beyin dalgalarını yönetmek ve bilinç kontrolü sağlamak artık sadece orduların ve istihbarat teşkilatlarının ilgi alanı değil. Başarısını ve çekiciliğini arttırmak, iş ve okul hayatında ilerleme kaydetmek isteyenler, hatta sevgili bulmak isteyenler bile alfa, beta, teta dalga boylarındaki ses frekanslarını dinliyor.

ÜRÜN DİRİER,

Mutlu, mutsuz, hiperaktif, bitkin, asosyal, canlı, dikkatli, dağınık, çekici, enerjik ya da itici… Nasıl olduğumuzu ve kendimizi dış dünyaya nasıl yansıttığımızı belirleyen beyin dalgalarımız. Uyanık ve tetikte olduğumuz dalga boyu beta, yaratıcı ve hayalci olduğumuz frekans alfa örneğin. Uyumak üzere olduğumuzda da beynimiz teta frekansında. Beyin dalgalarını yöneterek bilinç kontrolü sağlama düşüncesi yeni değil. 70-80 yıllık bir mevzu. Tahmin edileceği üzere 2. Dünya Savaşı yıllarında ABD ordusu ve Sovyetler Birliği bu konu üzerine yoğun araştırmalar yapmış. Özellikle ses frekanslarıyla beyin dalgalarını yönetmek üzerine. Şimdilerde ise bu bir trend haline geldi. Başarılı olmak ve sosyal ilişkilerini geliştirmek isteyen birçok kişi, alfa, beta, teta titreşimlerindeki ses frekanslarının bulunduğu mp3 ve CD’ler dinliyor. Bu türlü ses frekanslarının yer aldığı, birçok yabancı kaynaklı web sitesi de var internette. Hatta youtube’da bile çeşitli ses videoları bulmak mümkün. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de kullanım alanının gün geçtikçe yaygınlaştığı Beyin Frekans Teknolojisi, düşünceyle yaratılan tüm psikolojik ve fiziksel problemlerin çözümünde kullanılıyor. Kişinin sosyal ortamlarda ya da ilişkilerinde yaşadığı problemlerde; doğru iletişim kuramama yada sürdürememe, özgüven eksikliği, sosyalleşememe, kendini ifade edememe, depresyona yatkınlık, eğitim ve iş hayatında yaşadığı başarısızlıklarda, motivasyon eksikliği, dikkat dağınıklığı, kronik yorgunluk, stresle başa çıkamama, konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite,  migren ve baş ağrısı şikayetlerinde, kilo, sigara ya da uykusuzluk gibi tanımlanmış birçok problemde artık frekanslar kullanılıyor.

14 yaşına kadar ‘alfa’dayız

Türkiye’de bu ses frekanslarını çeşitli ihtiyaçlara göre kategorize ederek satışa sunan tek bir isim var. Akarma Eğitim ve Koçluk Hizmetleri kurucusu Banu Gökçül. Büyük firmalara koçluk eğitimleri veren Gökçül, Beyin Frekans Teknolojisi’nin (BTF) mantığını şu şekilde anlatıyor:

“Beynimiz betada titreşiyor, uyanıkken. Beta 14-25 Hz arası frekansları alıyor. Betanın altı alfa. Alfa uykuya doğru gittiğimiz, hayal kurduğumuz yer. Biz 14 yaşına kadar alfa frekansındayız. Sıradan insanlar alfaya indiklerinde uyur, sıradan olmayan başarılı, zihnini kontrol edebilen insanlar ise alfaya iner dinlenir, durur, zihinlerini düşünce akışlarını izlerler. Biraz daha aşağısı teta en altta ise delta vardır. 0-2 yaş arası herkes deltadadır. Bilim adamları delta hakkında henüz tam bilgiye sahip değiller. Tek bildiğimiz, derin dinlendiğimiz, bedenimizin protein ürettiği yerin burası olduğu. BFT kullanarak hazırladığımız CD’ler evde kulaklıkla dinleyebileceğiniz, meditasyon gibi şeylerle uğraşmaya gerek kalmadan otomatik olarak beynimizi dinlendiriyor. Beyin alfaya iniyor, yani düş kurduğun yere… Özel bir titreşim aralığında CD’lere dönüşümsel mesajlar yükledik. Ben başarılıyım, inançlıyım, güvendeyim, huzurluyum, yeterliyim, değerliyim gibi. D&R’larda satılıyor.”

21 gün dinlemek şart

Banu Gökçül tarafından hazırlanan 5 BTF CD’si var. “İş Hayatında Başarı ve Mutluluk, “ÖSS ve OKS’de Başarı”, “Çekiciliği Arttırma ve Mutlu İlişkiler Kurma”, “Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Problemlerinden Kurtulma”, “Migren ve Baş Ağrısından Kurtulma” CD’leri tanımlanmış problemlere yönelik beyinde oluşan olumsuz düşünce kalıplarını olumlularıyla değiştiriyor. İki kulaktan ayrı frekans dalgalarının dinletilmesiyle etki gösteren CD’lerin stereo yapısı ile yani kulaklıkla dinlenmesi gerekiyor. Gökçül’ün anlattığına göre, herhangi bir davranışınızın, herhangi bir becerinin içselleşmesi, yerleşmesi için 21 tekrar olması gerekiyor. Yani CD’yi en az 21 gün dinlemek gerekiyor. Koçluk hizmeti verdiği firmalardaki çalışanlara bu CD’lerden dağıttığını ve çok olumlu geri dönüşler aldığını söyleyen Gökçül’ün çalıştığı firmalar arasında Abdi İbrahim İlaç, Garanti Bankası, Paristanbul, Vakıfbank ve Halkbank da var.

Amaç beyni konser dinleme moduna getirmek

Kendisi de ses frekansları dinleyen psikiyatrist Ali Hilmi Yazıcı, “Beyni özel dingin bir duruma getirme yöntemlerinin içinde meditasyon, nefes teknikleri, sarkaç izlemek gibi yöntemler var. Ancak beynin laboratuarda hazırlanmış ses dalgaları ile yapılanan bir duruma getirilmesi daha heyecan verici, daha etkili bir yöntem olabilir” diyor. Ses frekansı dinlemekteki esas amacın beynin ‘alıcı’ yani öğrenmeye açık en ideal noktasına ulaşması olduğunu söyleyen Yazıcı, şu şekilde açıklıyor: “Buna konser dinleme durumu denir. Yani bir klasik müzik konserini dinlemek gibi, kaygının olmadığı, tüm alıcı dikkatin endişesiz bir şekilde en iyi hale geldiği duruma ulaşmak amaçlanır. İster öğrenme sürecini iyileştirmekte kullanılsın, ister diğer amaçlarla kullanılsın buradaki en değerli nokta bireyin gevşemeyi öğrenmesidir. Hemen herkeste mevcut olan MP3 çalarlara yüklenebilecek bu özel kayıtlar stereo dinlendindiğinde kısa süre için çok etkili bir gevşeme hali sağlayabilir ve bunun son derece yararlı, insanı tazeleyen etkisi bilinen bir gerçektir. Kaygının ve gerginliğin yoğunluğuna bağlı öğrenmedeki engeller de bu şekilde çok etkin bir şekilde aşılabilir.”

 

 

Alfa ruh halini iyileştirir

Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli ise frekans terapinin uyku bozukluklarında, dikkat eksikliği hiperaktivite hastalığında, panik atak, genel anksiyete bozukluğu, depresyon, travma sonrası gelişen stres hastalığında, migren ve baş ağrılarında başarılı olarak uygulanabildiğini söyleyerek, Nörolog Prof. Dr. Yakov Levine (Moskova Tıp Akademisi Uyku Bozuklukları Merkezi direktörü) tarafından kullanıldığını belirtiyor. Sürmeli, sağlıklı alfa üretiminin zihinsel beceriyi, rahatlama duygusunu, yaratıcılığı arttırarak ruh halini iyileştirdiğini söylüyor.

Hastaları alfa ile iyileştiriyor

Dr. Güner Bilgin de hastalarının tedavisinde hipnoz ile birlikte alfa frekansından da faydalanıyor. Sigara bıraktırma, derslerde başarıyı arttırma, uykusuzluk, ağrı, aşırı kilo alma, panik atak ve kanser hastalarının yaşadığı stresi giderme gibi konularda hastalarına alfa ve teta frekanslarıyla yardımcı olan Dr. Bilgin şu örnekleri veriyor: “En son panik atak şikayeti ile gelen bir hastam 43 yıldır , 12 yaşından beri evden dışarıya çıkmada sorunlar yaşayan bir kişiydi. Hastanın bu korkusunu ortadan kaldırdık. Nedensiz sıkıntı yaşayan ve üniversite sınavına gireceği halde hiç ders çalışmak istemeyen bir öğrenciyi de tedavi ettik. Daha önce bir akciğer kanseri hastası ile çalışmıştım. Hastanın büyük bir gerilimi, gerginliği ve sıkıntısı vardı. Şiddetli sırt ağrıları çekiyordu. Seansımız bittiği zaman ilk defa olarak aylardır belki de yüzünde bir gülümseme vardı. Ağrıları tamamen ortadan kalkmıştı. Daha sonra tekrar ortaya çıktılar. Ancak hasta hiç ilaç kullanmadan hipnoz ve alfa frekansı kaydını dinlemekle rahatlayabileceğini fark etti.”

 

Sezgiler artar, doğru zamanda doğru yerde olunur

Ayşen Edis (Edis Danışmanlık Kurucusu)

“Meditasyon veya Alfa Seviyesinde olmak, dakikada binlerce düşünce üreten bilinçli beyni sakinleştirir.  Bu düşünceler durdurulunca, içsel bilincimiz öne çıkar ve biz kendimizle daha barışık oluruz Bunun sonucunda da pek çok yarar sağlanır. Bilincin boğuştuğu pek çok sorun, kolayca çözümlenir.  Böylece yaratıcılık, ilham, düşüncenin netleşmesi gerçekleşir.  Araştırmacılar, bilinçli kalarak beyin frekansları yavaşlatıldığı zaman psişik güçlerin ortaya çıktığını söylemekte. Çünkü beta frekansında mantıksal düşünce sürekli olarak aldığımız psişik algıları engeller. Alfa seviyesinde ise daha yüksek bir farkındalığa ulaşarak evrenin akışı ile uyum içinde olunduğu fark edilir. Gevşemiş ve alıcı konumda olunduğu için sezgi sinyalleri hemen algılanır. Bir başka deyişle doğru zamanda doğru yerde olunur. Kişiler kendi kendilerine sık sık ‘’iyiki ….. yapmışım.’’derler. Alfa seviyesi ayrıca beraberinde, gerçek bir duyusal gevşeme ve beden hakkında yeni bir farkındalığı da beraberinde getirir.  Biz 16 zihin egzersizinden oluşan Silva metodu ile beyin eğitimi yapıyoruz, bu noktada alfa frekanslarını da yardımcı olarak kullanıyoruz. Ve böylece bir problemle ilgili olarak yapılması gerekenlerle hayal gücü ilgilenir. Kararlar, sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan alfa seviyesinde beynin bu muhteşem işlevselliğinden yararlanılarak verilir.”

Deneylerle ıspatlanmıştır

Mehmet Aslan (astralseyahat.com kurucusu)

Konsantrasyon eksikliği, uyku düzensizliği gibi sorunlar başta olmak üzere bir çok sorun beyin dalgalarının düzenlenmesiyle aşılabilir durumda. 1974 yılında kurulan Monroe Enstitüsü’nde insan beyin dalgalarının hangi şartlar altında dışarıdan etki edilerek tekrar düzenlenebileceği araştırılmış ve üretilen ses dalgaları ile beyin frekanslarının tekrar düzenlenebilirliği saptanmıştır. Örneğin uyku sorunu çeken, yani Beta frekansı ağırlıklı çalışan ve Alfa frekansına geçişte zorluk çeken beyne, özel üretilmiş ve stereo ortamda belli sürelerle dinlenmesi durumunda beynin frekans aralığını istenen aralığa getirebilen ses dalgaları üretilmiş ve bunların deneyleri yapılmıştır. Bu yöntemle sadece uyku sorunu yada konsantrasyon eksikliği gibi sorunlar değil, meditatif duruma geçmekte zorlananlar, beyin yorgunluğu yaşayıp hızlı bir biçimde beyin dalgalarını yavaşlatarak dinlenmek isteyenler, bilinçli rüya görmek yada astral seyahat gibi bazı psikolojik çalışmaları deneyimlemek isteyenler tarafından da kullanılmak üzere bazı ses dalgaları ve özel frekans aralıklarında sesler üreten programlar üretilmiştir. Uyku düzensizliği için beyin dalgaları 0-4 Hz arasına çekilmeye çalışılırken, rahatlama, meditatif hal gibi çalışmalar için 8-13 Hz arası, bilinci açma, hafıza geliştirme gibi çalışmalarda da 14-27 Hz gibi beyin frekansları hedeflenerek çalışmalar yapılmakta. Ancak epilepsi hastaları, kalp pili kullananlar, kalp rahatsızlığı ya da panik atak gibi rahatsızlıkları olanların bu tür çalışmalarda aktif olmalarının sakıncalıdır. Psikoaktif ilaç kullananlar ya da sakinleştiricilerle birlikte bu tür çalışmaların yapılması da ağır tahribata yol açabiliyor.

BTF CD’lerini deneyenler anlatıyor

“İş Hayatında Başarı CD’sini dinledim ve gerçekten de çok büyük değişimler yaşadım iş hayatımda.” –Murat Şahbaz

“Öncelikle dinlemeye başlar başlamaz hayatınızda mucize değişimler olacağını beklemeyin. Sabredin. Bir süre sonra nasıl olayların değişmeye başladığını görüp şaşıracaksınız. Ben de öyle oldu. Herkese tavsiye ediyorum.” -Tuğba Öksal

“Dikkat Eksikliği CD’si aldım. Uykusuzluk problemim vardı artık mışıl mışıl uyuyorum. Sabahları zinde uyanıyorum. Bağışıklık sistemim de harika.” -Deniz Bal

“İlişkilerle ilgili CD’yi dinledim. Artık gerek duygusal ilişkilerimde gerekse arkadaşlarımla olan ilişkilerimde daha anlayışlı ve sabırlı bir insana dönüştüm. Benim isteklerim olabileceği gibi karşı tarafın da olabileceğini idrak ettim. Ayrıca CD’yi dinlerken, beni anlayan, esprilerime gülen, ruhumu okşayan bir sevgili hayal etmiştim. Ve oldu.” -Aysel Toprak

“Önce İş Hayatında Başarı CD’sini dinledikten sonra, parasal durumumla ilgili kişilerle olan ilişkilerimde temizlenme süreci yaşandı. Şubat ayında iş degiştirdim, hem de iki katı maaş teklif edildi, artık daha başarılıyım.” -Perma Yanaşan

“Sınava hazırlanırken dinledim CD’yi. Boğaziçi İnşaat Mühendisliği’ni kazanmayı çok istiyordum. Ve kazandım.” -Mehmet Soysal

“Merakımdan aldım. Bugüne kadar pek çok ilaç, doktor denedim. İnanmıyordum fakat 21 güne bile kalmadan baş ağrımın kalmadığını hayretle gördüm. Herkese tavsiye ederim.” -Meral Meriç

Rahatlamayı beklerken baş ağrısını tetikleyebilir

Galatasaray İletişim Teknoloji Müzik Akademisi’nin kurucusu, ses mühendisi Suden Pamir, konuyu teknik olarak şöyle anlatıyor: “ Ses koku tat his görüntü renk değisik organlarımızla algıladığımız enerjilerin tamamı beynimiz için elektrik akımıdır. Mesela burnumuz vasıtasıyla algıladığımız bir kokunun beyinde yaratacağı elektrik değerleri, kulak yoluyla iletilen sesle simule edilebilir ve beyin o kokuyu algılayabilir. Söz konusu ses frekansları beynin maskeleme etkisinden faydalanılarak yapılmış. Örneğin iki kulağa ayrı ayrı 400 ve 410 Hz’lik iki frekans verilerek beynin aradaki fark olan 10Hz’i duyması hassasiyeti sağlanıyor. Böylece düşünce düzeyi alfa aralığına getirilerek kişi rahatlatılıyor. Ancak tehlikeye de dikkat çekmek isterim.

Siz 10 Hz’lik bir fark yaratmış olsanız dahi, dinleme araçları veya ortamı kalite ve kapasitelerine göre yüzde 10’lara varan armonik distorsiyon ile yanal frekanslar üreterek, dinleyiciyi hedefinden saptırabilir. En kaliteli aygıtlarda bile bu sapmanın yaklaşık oranı yüzde 3’tür. Bu yüzden sigarayı bırakmayı umarken başka bir bağımlılık edinebilir, rahatlamayı beklerken baş ağrısını tetikleyebilir, uyumaya çalışırken sabaha kadar gözünüzü yumamaz hale gelebilirsiniz.”

 

Reklamlar

3 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. regen beyu dedi ki:

    pır rına her bimina

  2. Ahmed mollavi dedi ki:

    Bu konuda aynı şeyleri tam olarak söyleyemesem de söylenenlerin yarısı doğru takıntılı insanlarda etki biraz zor çıkıyor. Gençlerde daha kolay sonuçlanıyor…40 yaşını aşanlarda başarı oranı gözlemlediğim kadarıyla düşük… Son söz Bu sayfa da görüş aldığınız doktorlardan birine ben de gittim (ne için gittiğimi söylesem kimliği ifşa etmiş olurum etik olmayacağı düşüncesindeyim) kanaatim maalesef bu işi istismar vesilesi yapmış durumda ilk 20 seans için 10 bin TL istiyor. Neyse ki sonra İzmit’te bir karı koca Dr. ve Psk. hanımın bu işi yaptığı öğrendik. Yaptıkları iş aynı makineleri de aynı. ilk 40 seans 3 bin TL. bu görüş aldığınız kişilerden tanıdığım birisi Maalesef bu işi sömürü vesilesi olarak deruhte etmekte.

  3. Enes dedi ki:

    bi uzman panik ataga iyi gelir biride panik atakli insanlarda sakincaki demis. Anlayamadim tam.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s