Hacker Kasabası

 BU KASABADA GENÇLER LÜKS İÇİNDE YAŞIYOR. HACK’LEYEREK KAZANIYOR…

Transilvanya Alpleri’nin eteklerinde küçük bir kasaba; Ramnicu Valcea. Bir Romanya kasabasından çok caddeleri dolduran pahalı otomobilleri, lüks alışveriş merkezleri ve gece hayatı ile Beverly Hills’e benziyor. Kasabaya bu lüksü getiren ise 20-30 yaş arası gençler. Hepsi de siber suçlu! Hack’leyerek kazanıyorlar. Burası bir hacker ve sanal dolandırıcı kasabası. FBI Hackerville diyor.

ÜRÜN DİRİER, urun.dirier@aktuel.com.tr

Bükreş’e üç saat uzaklıkta, Transilvanya Alpleri’nin eteklerine kurulmuş küçük bir Romanya kasabası: Ramnicu Valcea. Kasabaya girdiğinizi caddelerde BMW, Mercedes-Benz ve Jaguar gibi pahalı otomobilleri görmeye başladığınızda anlıyorsunuz. Bir kasabadan çok bir şehirde olabilecek kadar çok sayıda lüks otomobil galerisi var. Her adım başı yeni bir lüks apartman inşaatı, ışıltılı büyük mağazalar ve ardı ardına bir yenisi daha yapılan AVM’ler… Lüks araçların kullanıcıları ise 20-30 yaş arası genç erkekler. Otomobillerin içinden tekno müzik sesleri ve genç kız gülüşmeleri çıkıyor. Sürücüler kırmızı ışıkta huzursuzlanıyor, altın zincirleriyle etrafa hava atıyorlar. Peki bu küçük kasabada ne iş yaparak bu kadar genç yaşta böyle arabalar alacak parayı kazanmış olabilirler? İnternetten! Burası bir hacker kasabası. Başlıca geçim kaynağı siber suç işlemek. 120 bin kişilik kasabada hemen herkesin nickname’i var. FBI’ın buraya verdiği isim Hackerville. Kasabalı gençlerin uzmanlık alanı e-ticaret dolandırıcılığı ve malware atakları. Son 10 yIlda online dolandırıcılıktan kasabaya akan para 10 milyonlarca dolar. Yeni apartmanların, gece kulüplerinin ve AVM’lerin temeli hep bu paralarla atılmış. Hatta hacker müteahhitlerle dolu kasaba. İnternet üzerinden ABD’li ve Avrupalı kurbanlarından çaldıkları, ABD’li şirketlerin banka hesaplarını hackleyerek elde ettikleri paralarla inşaat şirketi kuran sayısı çok. Yeni inşaatların yapıldığı bölgeler en az Newyork’ta modanın kalbinin attığı bölgeler kadar değerli ve pahalı.

İnternet devrimi

Ünlü diktatör Nikolay Çavuşesku yönetiminin Aralık 1989’da yaygın halk gösterilerinin ardından gerçekleşen askeri müdahale ile devrilmesinden ve Romanya’nın serbest Pazar ekonomisine geçmesinden 10 yıl sonra başka bir devrim daha yaşadı bu kasaba: İnternet Devrimi! Kasabalı gençleri sanal dolandırıcılığa iten en önemli neden ise burada iş bulmanın çok zor, internet kafelerin ise ucuz olması. Kasabada hackerlık dolandırıcılığından daha çok e-ticaret dolandırıcılığı yapılıyor. Örneğin eBay gibi açık arttırma sitelerine ucuz otomobil, cep telefonu, bilgisayar ilanları konuyor. Ya da direkt kendisi sahte olan alışveriş siteleri kuruluyor. Kurban parayı hiçbir zaman teslim edilmeyecek kargosu için ödüyor. Hatta inandırıcılığı arttırmak adına örneğin bir ikinci el araç satışı yapılacağı vaat ediliyorsa, kasabada tipi ABD’liye benzeyen birine ABD askeri üniforması giydirilerek aracın önünde fotoğrafı çekiliyor ve başka bir yere atandığı için aracını acilen ucuz bir fiyata satmak istediği gibi hikayeler uyduruluyor. Daha kapsamlı dolandırıcılıklar ise kasabalı hackerların ABD’li şirketlerin banka hesap numaralarını hacklemesiyle gerçekleştiriliyor. Ancak 2005 yılından itibaren FBI’ın durumu fark etmesi ve kasabanın siber suçlar dolayısıyla adının çıkmasının ardından Ramnicu Valcea’lılar Avrupa’da veya ABD’de yaşayan Romanyalılarla ortaklık kurmaya başlamışlar. Para transferi bu aracılar tarafından yapılıyor yani. Hatta ilanların profesyonelce hazırlanması için İngilizce bilen birilerini kiralıyorlar. Bayağı örgütsel bir iş anlayacağınız.

Western Union burada kahve zinciri gibi

Kasabadaki gece kulüpleri de en büyük balıkları yakalayan hackerlar tarafından kurulmuş. İtalyan giyim markaları ve derici dükkanları çarşılarda en çok rastlananlar arasında. Ancak bu kasabada en göze çarpan şey cadde ve sokaklardaki para transfer ofisleri. Küçük bir mahalle kadarlık alanda bile en azından iki düzine Western Union şubesi bulunuyor. Western Union’ın sarı-siyah sembolü, Starsucks gibi zincirleşmiş burada adeta. Online hırsızlık, genç erkekler için iyi ve güzel bir hayata bir bilet gibi. Örgütlenme biçimleri de uzmanlıklara göre hiyerarşik bir yapılanma içeriyor. Mezat dolandırıcılığı uzmanları, e-ticaret dolandırıcılığı uzmanları ve hackerlar hepsi geniş bir ağın parçası olarak bir merkezde toplanmış. Daha büyük işler yapmak için bu örgütsellik büyük kolaylık sağlıyor. Avrupa ve ABD’deki ortaklarıyla birlikte aslında uluslararası bir örgütün kalbi haline gelmiş kasaba. 2005-2010 yılları arasında Bükreş’te görevli bulunan FBI ajanı Gary Dickson’a göre buradaki merkeziyetçi yapılanma Silikon Vadisi’nde yürütülen operasyonların tek merkezde toplanmasına benziyor.

2000 hacker var

Romanya polisi ise bu sınırsız güç ile sınırlı imkanlarla savaşmaya çalışmaktan bitkin düşmüş. Kasabadaki hacker ve online dolandırıcı sayısı son tahminlere gore 2000. Ama arkadaş ve akrabalarıyla yaptıkları ortaklıklar da hesaba katılırsa bu rakam çok daha yüksek. Ancak polis çok da başarısız sayılmaz. Tüm örgüt yapılanmasını aslında 2008 yılında çözmeyi başarmışlar. Kasabanın en büyük inşaatçılarından biri olan 28 yaşındaki hacker Romeo Chita’nın bağlantılarını ortaya çıkarmışlar. Her ay Jaguar Porsche başka bir lüks otomobil alması, etrafında birden çok kızla gece kulüplerine gitmesi ve çok para harcaması gibi özelliklerinen dolayı 2006’da polisin dikkatini çeken Chita’nın siber suç ağı 2008’de ortaya çıkarılmış, davası ise hala sürüyor. Chita tutuksuz yargılanıyor. Chita’nın ekibi büyük Batılı şirketlerin banka hesap numaralarını ele geçiren profesyonel bir hacker timi. Ancak dava sonuçlansa ve Chita hapse atılsa da bu bir çözüm değil. Yetkililer hep aynı şeyi söylüyor: “Bunlardan 2 tanesini yakalasak yerlerini 20 kişi dolduruyor! Baş edemiyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s