30 yıl sonra ne olacak?

30 YIL SONRA 70 YAŞINDA ÇOCUK SAHİBİ OLABİLECEĞİZ. FİLMLERİN İÇİNE GİRİP SENARYOYU YÖNLENDİREBİLECEĞİZ. TELEFONLARIMIZ 6. DUYUMUZ OLACAK!

Duayenler 30 yıl sonrasını anlattılar… Müzikten giyime, iş kollarından sinemaya, tüp bebekten ulaşıma, tasarımdan sosyal medyaya kadar yaşamımızdaki her alanda gelecekte neler olacağının resmini çizdiler.

ÜRÜN DİRİER,

 Doktorlar reçetelere DJ yazacak

HÜSEYİN KARADAYI (DJ)

Tek tip müzik kalmayacak. Kulağa hoş gelen armoniler, canlı enstrümanlar, bazı frekans sesleri, efektleri ile harmanlanacak. Belki de canlı enstrümanlar DJ mantığı ile yeni frekanslar eklenerek bambaşka bir hale dönüşecek. İnsan psikolojisindeki değişime paralel olarak müzik elektronik temalar üzerine kurulacak. DJ’lerin insan psikolojisini stabil tutabilmek açısından önemli katkıları olacak. Sahne şovunu görsel şovlarla daha da zenginleştirecek. Aranan DJ’lerin ortak özelliği ruh halini kontrol altında tutup yönetebilmeleridir. İleride doktor tavsiyesiyle bazı DJ’lerin canlı performanslarının psikolojik tedavide kullanılacağını düşünüyorum.

 Büyüyünce avatar ilişki yöneticisi olacağım

UFUK TARHAN (M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu – Fütüristler Derneği Başkanı)

Diploma, titr değil, ‘becerikli olmak’ değerli olacak. İşini akıl-teknoloji-bilgi-duygu entegrasyonu ile yapabilen, gelişen içerik sağlayabilen ‘becerikli insan’ olacak. Geleceğin çok kazandıran işleri sabit ücretle çalışmak değil, uzmanlığını, içerik sağlayıcılığını bağımsız olarak sunabilmek olacak. Eğitim süreleri kısalacak, iş bulmak değil, iş yaratmak ve kurmak gerekecek. Geleceğin mesleklerinden bazıları şunlar olabilir; Nesli tükenmiş canlıları yeniden türetme uzmanı, Gelecek rehberi, İnsansız kargo aracı operatörü, Akıllı otomobil iç mekan tasarımcısı, Akıllı otomobil iç mekan reklam satış temsilcisi, Kişisel bakım koordinatörü, Haz simülatörü, Online topluluk organizatörü, Beyin sinyal çözücü, Klon çiftliği işletmecisi, Dijital kimlik planlamacısı, Uzay çöpçüsü, Avatar ilişki yöneticisi, 5 duyu reklam tasarımcısı, Çevre sağlığı hemşiresi, Ekzo-botanik bilimci (dünya dışı botanik).

Filmlerin içine girebileceğiz

ERKAN CERİT (Dünyadaki 14 3D film direktöründen biri. Türkiye’nin ilk 3 boyutlu filmi ‘Cehennem’i çekti)

Salon ve evlerde, tiyatro sahnesi ile akvaryum karışımı fanuslar içinde etrafımızı saran ve ortamın içindeymişiz hissi veren holografik filmler izleyeceğiz. Sinema salonunda, filmle eş zamanlı tepki veren koltuklar ve atmosferik inandırıcılık olacak. Filmin konusuna uygun çevresel koşullar, 5 duyumuza da hitap edecek. Animasyon teknolojisinde fotografik gerçekçilik ve inandırıcılık seviyesi çok yükselecek. Kaslardaki değişimi algılayıcı sistemler, bilgisayarda üretilen kahramanların, gerçek aktör ve aktrislerin performansını birebir kopyalayabilmesini sağlayacak. Bu da hayatını kaybetmiş ya da yaşlanmış starların yeni filmlerini izleyeceğiz anlamına geliyor. Ses taklidi konusundaki çalışmalar da hızla gelişiyor… Elvis Presley için yazılmış 12 yeni şarkının Elvis’in sesinden albüm haline getirilip raflara konması da mümkün olabilir… Errol Flyn, Marlyn Monroe, James Dean ve Brigitte Bardot’un başrolleri paylaştığı yeni bir film izlememiz de olası. 3 boyutlu televizyonlar, izleyicilerin göz bebeklerini takip ederek yayını izleyiciye göre kalibre edecekler… Ekranların yerini, filmi gözümüze projekte eden gözlükler takacağız. Yolda yürürken de film izlemek mümkün olacak böylece. Kişisel sinema kavramıyla da tanışacağız. Harekete duyarlı ekipmanlar (senaryoya göre yelek, eldiven, kask vs…) kuşanıp sanal gerçeklik deneyimleri yaşayabileceğiz. Hareket duyarlı bu ekipmanlar bizi, senaryonun içinde, etkileşimli izleyici ya da oyuncu yapacak. Kişinin filme etkisi önem kazandığı kadar, filmin kişiye etkisi de önem kazanacak. Film, kişinin kan basıncı, vücut ısısı, hormonal durumu ve mimiklerini kontrol ederek senaryoyu değiştirebiliyor olacak.

70 yaşında anne-baba olunabilecek

Prof. Dr. TEKSEN ÇAMLIBEL (Jinemed Tüp Bebek Merkezi Kurucusu. İstanbul’un ilk tüp bebek merkezini kurucusu)

Bugün, verilen embriyo sayısındaki kısıtlamalardan dolayı tüp bebek tedavisi sonundaki gebelik oranı yüzde 30 civarında. Gelecekte bunun yüzde 90’lara çıktığını görmek olası. Belki de bize başvuran her çifte direkt tüp bebek önereceğiz. Çünkü ileride insanlar daha sabırsız ve plânlı, programlı olacak. Bir erkeğin spermi sıfır bile olsa, kök hücreden sperm üretilebilecek belki. Aynı yöntem yumurta hücresi üretimi için kadında da uygulanabilecek. Hatta kadının yumurtalığı, erkeğin testisi kök hücre ile sıfırdan üretilebilir. Bu durumda 70-80 yaşında bile anne-baba olunabilir. Ortalama yaş 110’larda olacağından 70’lik anne-baba anormal karşılanmayacak. Dış görünüşü bakımından ısmarlama bebek (sarışın, yeşil gözlü gibi…) yapmak mümkün olacak ancak etik sebeplerle uygulanmayacaktır. Ancak küçük ülkelerde korsan merkezler tarafından yapılabilecektir. İnsan genomunun tam olarak anlaşılmasından sonra, rahme sadece genetik olarak tüm hastalıklardan arınmış kromozomlar konabilecektir. Menopoz da istenen yaşa kadar ertelenebilecek. Ancak bunun yan etkisi rahim ve meme kanseri riskinin artması olabilir.

Bütçe-zevk optimizasyonu yapan sistemler yükselecek

SERDAR KUZULOĞLU (İnternet kipler Amiri, Sosyal Medya Uzmanı)

Medya tek yönlü iletişimden çoğulcu, sosyal bir yapıya doğru ilerlemesini sürdürecektir. Ancak göreceli olarak herkesin hem uç, hem kaynak olduğu yapıya geçişte sancılı bir süreç yaşayacağımız kesin. Yayılan yanlış bilgilerin yarattığı kötü tecrübelerin insanları yeniden bilgi odakları yaratmaya yönelteceğine eminim. Yalnız bunlar geleneksel markalardan ibaret olmayacak. Bağımsız kaynaklara olan ihtiyaç artacaktır. Sosyal medyanın dilden anlayan (semantik) yönde gelişmesiyle beraber ortak zevklere sahip insanların davranış ve beğeni şekilleri de ortaya çıkacak. Bu da dev bir tavsiye ekonomisinin harcı olacak. Bu şeffaf yapılar, müşterilere ulaşmak isteyen ürün ve hizmet sahipleri kadar yeni şeyler keşfetmek isteyen tüketiciler için de birçok fayda sunacak. Akıllı hizmetler sayesinde zaman, bütçe ve zevk optimizasyonu yapan sistemlerin de yükselişini göreceğiz. Ve bu sürecin her adımında cep telefonlarımız kazandığı yeni yetenekleriyle 6. duyu organımız olmaya doğru evrilecek.

Şeffaflaşabilen, esnek duvarlar olacak

DERİN SARIYER (Derin Design mobilya tasarımcısı)

İnsanlar evlerinde, içgüdüsel olarak güven duygusunu sağlayacak alternatiflere yönelirler. Yeniliklerin getirdiği belirsizliklerden kaçmak isterler. Ancak 30 yıl sonra bu güvenlik isteği nostaljiyle değil, fonksiyonel ve teknolojik mobilyalarla giderilecek. Yangın ve tehlikeli gazlara karşı her an devreye girecek sistemler tüm evlere entegre edilecek. Ayrıca insanlar günlük programlarını, sabah haberlerini banyo aynalarından izleyebilecekler. Dışarıdan eve girerken sensor yardımıyla kişiyi tanıyıp açılan kapılar, o anda tercih ettiğimiz yumuşaklık seviyesine dönüşebilen kanepe ve koltuklar, istenildiğinde şeffaflaşabilen ya da opaklaşabilen, odaları daraltıp genişletebilen esnek, hareketli duvarlar kullanılacak evlerde.

Herkes balkon tarımı yapacak

TARIK BAYAZIT (Changa Restaurant’ın ortağı. Füzyon mutfağı Türkiye’ye tanıtan isim)

Fastfood yiyecekler hızını kaybetmeyecektir ama daha sağlıklı malzeme ve pişirme yöntemleriyle yapılacaktır. Yakınlarımızda yetişen yöresel malzemeye olan ilgi gittikçe artacak ve pek çok kişi şehirlerdeki ufak toprak parçalarında yiyecek malzemesi yetiştiriyor olacak.  Küçük bahçe/balkon tarımı herkesin ilgi konusu olacak.  Global ısınma, toprak verimindeki düşüş ve üretim miktarlarının azalmasından dolayı yiyecek fiyatları artacaktır. Restoranlarda evlerde hazırlaması imkansız yemeklerin (ileri teknoloji gerektiren, zor bulunan malzemelerle, aşırı emek yoğun ürünler vs.) oranı gittikçe artacaktır.

Pil sorunu 5 yılda çözülecek

ALPHAN MANAS (İlk Türk elektrikli otomobili Mia’nın geliştiricilerinden biri olan girişimci ve mucit işadamı)

Görünen o ki benzindeki artış trendi sürecek. Örneğin dünyada bugün 75 petrol platformu varken, derin deniz sondajlarının yüzde 22’sini gerçekleştiren Brezilya’nın gereksinimi olan platform sayısı 45’dir. Tanesi 4-5 milyar USD olan bu platformlar için dünyadaki petrol şirketlerinin yaklaşık 1 trilyon USD harcaması gerekmekte. AB komisyonu 28 Mart 2011’de aldığı kararla önümüzdeki 40 yılda karbondioksit oranını yüzde 60 oranında düşürmek için 2050 yılında şehirlerde otomobil kullanımını yasaklayacağını açıkladı. Bu yasağın tabii ki “sıfır emisyonlu” otomobilleri kapsamayacağı aşikar. Tüm bunları göz önüne alarak elektrikli otomobillerin ön planda olacağını söyleyebiliriz ama pil en önemli sorun olarak karşımızda. Ağırlığı, çok uzun sürede şarj olması, patlama tehlikesinin olması ve fiyatı engel olarak gözükmekte. Ancak çok başarılı bilimsel çalışmalar var. İllionis Üniversitesi, Şangay Fudan Üniversitesi ve IBM’in Almedan Araştırma Laboratuarı’nda yaptığı çalışmalar 5 yıl içinde endüstrileşecektir ve elektrikli otomobiller ile ilgili bir sorun kalmayacaktır. Ancak otomobilleri uçuramadığımız sürece trafik yoğunluğunu engellemek mümkün olmayacak. O zaman da sorun elektrik pillerinin otomobili uçuracak güce ulaşmaları olacak. Onun için en az 15 yıl daha gerekirken belki de hidrojen artı yakıt pili imdada yetişerek bunu sağlayacaktır.

Aile otomobillerinin yerini tek kişilik yaşlı otomobilleri alacak

HASİP GİRGİN (Mazda’nın tasarımcısı)

Uçan otomobile inanmıyorum. Havada yeterince hareket var. Kısa mesafe yine yerde devam edecek hatta yer altına inecektir. Tek kişilik, motosiklet-otomobil karışımı hibrid araçlar metropollerin trafik yoğunluğuna karşı iyi bir alternatif olacaktır. Aile otomobilleri de azalacak, yerini yaşlı nüfusun artmasından dolayı yaşlı otomobilleri alacaktır. Tıbbın ilerlemesiyle 65 yaşındaki biri kendini genç hissedeceğinden genç ruhlu otomobiller olacaktır bunlar. Navigasyon seslendirmesi, koltukların konforu ve iç donanımı gibi özellikleri yaşlı nesle yardımcı olacaktır.

Dekoltelerden arınmış modeller giyeceğiz

GAMZE SARAÇOĞLU (Modacı)

İleride yüksek teknoloji ile üretilmiş kumaşlardan kıyafetler giyeceğiz. Bu kumaşlar çok daha işlevsel, vücut ısımızla birebir etkileşim içinde olacak. Hava sıcaksa serinlik, soğuksa sıcaklık hissi verecek şekilde üretilmiş ince kumaşlar olacaklar. Aynı zamanda bu kumaşlar leke tutmayan, dikimi kolay, ütü gerektirmeyen ve doğaya uyumlu olacak. Tercih edilecek modeller ise çok daha basit ve abartıdan uzak olacak. Son derece yalın, dekoltelerden, abartılı kesim ve kuplardan arınmış modeller giyeceğiz. Sert hatlı, keskin ve net kalıplarda kıyafetler olacak. Hatta tek kullanımlık giysiler satılacak.

Kullanmadığımız odalar iç içe katlanabilecek

GÖKHAN AVCIOĞLU (NewYork ve Türkiye’de yaptığı fütüristik binalarla tanınan mimar)

Evler alternatif enerji kullanıyor olacaklar. Genel bir merkezi sisteme bağlı olmak yerine kendi kendine yeten, suyunu çevirip tekrar kullanan binalarımız olacak. 30 yıl sonra inşaat işçileri de robotlar olacaktır. Ev ve ofislerimizde kullanmadığımız alanlar ısınmayacak, soğumayacak ve aydınlanmayacak, yani otomatik olarak kontrol edilecek. Hatta kullanmadığımız odalar iç içe katlanarak kaybolacak. Tamamen yere inen ya da iki yan duvara gizlenip kaybolan pencere tipleri yaygınlık kazanacak. Duvar içleri su deposu olarak kullanılacak. Televizyonların yerini akıllı duvarlar alacak.

Reklamlar

14 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. aleyna dedi ki:

  Aslında çok güzel yapmışsınız
  Teşekkürler
  benim aradığım bu değildi
  Çok teşekkür ederim
  Siteniz çok güzel
  Gerçekten güzel bir site oluşturmuşsunuz
  Harika
  Herkes böyle,
  Siteler yapsın
  Çok beğendim

  1. aleyna dedi ki:

   harika bir yorum

 2. aleyna dedi ki:

  vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaavvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

 3. aleyna dedi ki:

  fevkulade

 4. aleyna dedi ki:

  gerçekten çok beğendim yaaaaaaaaaaaa

 5. aleyna dedi ki:

  ayrılamıyorum bu siteden dönüp dönüp okuyorum

  1. sonmucid dedi ki:

   cooook tesekkurler:)

 6. aleyna dedi ki:

  oooooooooooooooooooooooooooooooooo
  harika

 7. aleyna dedi ki:

  güzellllllllllllllllllllllllllllllll

 8. aleyna dedi ki:

  beğendim

 9. aleyna dedi ki:

  harika bişeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

 10. aleyna dedi ki:

  çok beğendim yorum yazmaktan kendimi alamıyorum

 11. aleyna dedi ki:

  harika bi site haaaaaaaaaaaaaaaaaa

 12. aleksandır dedi ki:

  süper bi site olmuş tebriklerr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s