El Kaide’nin Cosmopolitan’ı

AL-SHAMIKA CİHAT SEMPATİZANI KIZLARI ÇEKMEYİ VE İLHAM VERMEYİ AMAÇLIYOR.

El Kaide’nin cihatçı kadın dergisi Al-Shamika ilk baskısını ay başında yaptı. Kapak görseli olarak, burkasının altında hafif makineli tüfek taşıyan kadın kullanan online derginin içinde, “Bir Mücahitle evlenmek”, “Güneşten korunmak için burkanı giy” gibi makaleler yer alıyor.

ÜRÜN DİRİER, urun.dirier@aktuel.com.tr

Kadın dergilerinin verdiği klasik güzellik tüyoları, yatak odası sırları, güneşten korunma tavsiyeleri ve hoşlandığınız erkeği tavlamanın püf noktalarını okumaktan sıkıldınız mı? Dergi pazarındaki anti-feminist eğilimleri yeterli bulmuyor musunuz? El Kaide’nin yeni kadın dergisi Al-Shamika, medyada Cosmopolitan ile Technical Mujahid (El Kaide’nin 2006’da yayına başlayan elektronik terörizm dergisi) arasındaki kadın merkezli boşluğu doldurmaya aday. Yayıncı-dağıtımcı kuruluş ise Technical Mujahid ile aynı: Al-Fajr Medya Merkezi. Al-Shamika, online olarak internetten yayınlanıyor. Cihat destekçisi kadınları ve yeni cihat sempatizanı kızlar çekmeyi, ilham vermeyi amaçlıyor. ABD gazeteleri bu dergiden She-had! diye söz ediyor.

 Bir mücahitle evlenmek

31 sayfalık Al-Shamika’nın içinde “Bir mücahitle evlenmek”, “Bir şehitin karısı olmak”, “Şeriat kurallarını kendi üzerinde uygulamak”, “Evin krallığındır”, “Bir mücahitin karısıyla buluşmak”, “Güneşin zararlarından korunmak için burkanı tak ve gerekmedikçe evden dışarı çıkma” ve “Bir kadın mücahitin kaleminden” gibi makaleler yer alıyor. Yani dergide kadın için bir lider rolü yok aslında tam olarak. Ayın başında yayınlanan ilk sayısının kapak görseli olarak ise, burkasının altında hafif makineli tüfek taşıyan kadın görseli kullanılmış. Ki Batılı erkekler için bu tür imajinasyonlar son derece cazip gelebilir… Al-Shamika Türkçe’ye çevirmeye kalkarsak, görkemli, muhteşem kadın gibi bir anlama geliyor. Derginin ilk sayfalarında yayın amacı olarak, kadın teröristlere ilham vermek olduğu, düşmanların eğer cihat yoluna kadınlar da girerse neler olabileceğini çok iyi bildikleri yazıyor. Dergi yayın hayatı boyunca basit güzellik ve evinin kadını olma önerileriyle El Kaide’nin bilindik dozdaki propagandalarını bir araya getirecek gibi görünüyor. Derginin bir sonraki sayısında ‘elektronik cihat’ konusu işlenecekmiş. El Kaide tarafından İngilizce olarak yayınlanan ve içinde “Mutfakta bomba yapmak…” gibi konular bulunan, Batı’daki cihat sempatizanı Müslüman gençleri çekmeyi amaçlayan Inspire Dergisi’nin yayına başlamasından tam 9 ay sonra Al-Shamika’nın çıkması, El Kaide’nin gençlere yönelik bir harekete geçtiğinin göstergesi.

İlk kadın cihat dergisi geçen yıl kapanmıştı

Bu arada Al-Shamika kadınlar için basılan ilk cihat dergisi değil. Suudi El Kaide lideri Abd al-Aziz al-Muqrin tarafından kurulan ve Arap Yarımadasındaki Kadın Medya Bürosu tarafından basılan Al-Khansa’nın Kız Torunları adındaki dergi vardı daha önceden. İlk baskısını Ağustos 2004’de yapan dergi, diğer El Kaide dergileri Sawt al-Jihad ve al-Battar gibi kapandı, son baskısını geçtiğimiz yıl yaptı. Bu dergide de El Kaide hikayeleri anlatılıyor, mücahitleri destekleyen kadınlar övülüyordu. Makaleler “Kocalarımızın kanı ve çocuklarımızın beden parçaları Allah yolunda kurban olsun. Allah kocamın başarısının hatırına ona şehitlik nasip etsin” diye başlıyordu.

 

Cihat forumları kadının yerini sorguluyor

Kadınların mücahitliğe yeltendiği de oldu şimdiye kadar. Rusya’da, Çeçenistan’da, Ürdün, İsrail, Irak hatta eğer Pennsylvania’lı ‘Cihat Jane’ başarılı olsaydı İsveç’te kadınlar terörizmde aktif rol oynadılar. Çoğu mücahit kadınların terörizmde aktif rol almasından rahatsız elbette. Hatta Nisan 2008’de, El Kadie temsilcisi Ayman al-Zawahiri, cihat forumlarında kendisine yöneltinlen sorulara cevaplar verdiği iki video yayınlamıştı. West Point Terörle Mücadele Merkezi, forumları inceleyerek ‘kadın ve mücahitlik’ üzerine de sorular sorulduğunu açıklamıştı. Zawahiri’nin yanıtları ise genel olarak kadınlara evde çocuklarla birlikte kalmalarını öğütlemek üzerineydi. Zawahiri’nin karısı Umaymah Hasan Ahmed Muhammed Hasan ise kadınların şiddet içerikli cihada katılmalarıyla ilgili olarak biraz daha açık fikirli görünüyor. Umaymah’ın Aralık 2009’da yayınlanan “Müslüman Kadına Bir Mektup” adlı mesajında, ‘Müslüman kadının ana rolünün eğer Allah Kabul ederse, Mücahit’in çocuklarını, evini ve sırlarını korumak olduğunu, onların çocuklarını iyi yetiştirmek olduğunu’ söylüyordu. Bununla birlikte, Irak, İsrail ve Çeçenistan’da kadınlar tarafından yürütülen intihar operasyonlarından övgüyle söz ediyordu. Terörizme kadın elinin bulaşıp bulaşmaması konusu teröristler arasında tartışmalı bir konu belli ki. Ancak kadınlar için dergi yayınlama çabalarına bakılacak olursa, her harekette olduğu gibi İslami harekette ve İslami terörizmde de kadının desteği bekleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s