UZAY’DA TURİZM SEZONUNUN AÇILMASINA AZ KALDI

Uzay gezileri hazır, oteller de yakında!

Turizmin yakın gelecekteki gözdesi uzay seyahatleri… 2012’de başlayacak geziler için rezervasyonlar şimdiden doldu. Virgin Galactic ilk 60 uzay gezisinin biletini daha şimdiden satmış durumda. Konaklama problemini ise uzay otelleri çözecek.

Birol Biçer/ Aktüel Dergisi

 Çok yakın bir gelecekte, bir-iki yıl içinde Mars’ta kayak yapmak, Ay’da zıplamak olmasa da  atmosferin dışından mavi gezegeni seyretmek, dünyanın etrafında bir tur atmak, hatta uzayda birkaç huzurlu ve romantik gece geçirmek mümkün olacak. İşin uzmanlarına göre “21. Yüzyılda turizm endüstrisinde en kayda değer gelişmeyi uzay turizmi gösterecek”. Bu güne kadar uzaya çıkmak astronot ve kozmonotların dışında sadece yedi sivile nasip olmuştu. 2001 yılında 20 milyon dolar ödeyerek Rus Soyuz aracıyla bir uzay seyahati yapan Amerikalı 60’lık milyarder Dennis Tito’dan sonra da milyonlara kıyan birkaç sivil bu zevki tadan ilk insanlar arasına girmişti. Ancak o günlerden bugüne pek çok şey değişti. Milyarder girişimci Richard Branson’un bu sektöre de el atmasıyla uzay seyahatleri hem birkaç büyük zenginin tekelinden çıkarılmış oldu, hem de düpedüz uzay turizmi diye bir sektör oluşmaya başladı. Sıra dışı girişimlerin adamı Branson, Rusların uzay turizmi fiyatlarını hem onda birine indirdi, hem de daha fazla insanın bu gezilere katılmasının yolunu açtı.

Rezervasyonlar şimdiden doldu

Açtı diyoruz ancak Branson’un uzay dolmuşları henüz seferlere başlamadı. Ancak 2012’de başlayacak olan düzenli seferlere ilgi o kadar büyük ki şimdiden 360 bilet tükenmiş durumda. Herkes için mümkün olmayacaksa da en azından 200 bin dolara kıyıp bilet alanlar için herhangi bir seyahate çıkar gibi dünya dışında tur atıp, gecelemek Virgin Galactic’le artık hayal olmaktan çıkacak. Ancak bunun için uçuşların başlayacağı 2012 yılını beklemek gerekecek. 2003 yılında uzay turizmini başlatmak için kolları sıvayarak Virgin Galactic’i kuran Branson kısa zamanda hızla yol alarak 6 yolcu ve iki pilot kapasiteli gemisi SpaceShip Two’yu geçtiğimiz sene tüm dünyaya tanıttı. O günden bu güne sıraya girenlerin yaptırdıkları rezervasyonlarla Virgin Galactic daha uçuşlara 1 yıldan fazla zaman varken 46 milyon dolarlık bilet satmış durumda.

 Uzay turizmine girenler sadece Branson’un Virgin’inden ibaret değil. Uzay turizminde ilklerden olmak için kolları sıvayan havacılık firması EADS ve projesi Astrium da bu alanın bir diğer öncüsü… Avrupalı bu firma işi şimdiden sağlama almak için Virgin’inki gibi taşıyıcı uçak gerektirmeyen, kendi iniş-kalkış yapabilen bir mekikle rekabete girişmiş bile. Üstelik herhangi bir havaalanını kullanabilecek. Onun da insanlı uçuş için daha üç yıl süresi var.  Ancak her ikisi de hemen hemen tamamlanma aşamasındaki bu mekiklerin daha geçmeleri gereken testler var. Atmosferde inişe geçme sınavlarından başarıyla geçmeleri gerekiyor. Tabii yolcuların da yola çıkmadan önce belli bir süre kurs görüp hazırlanmaları gerekecek.

Sırada Uzay Otelleri Var

 Tabii şimdiden sinyalleri verilen uzay turizmi sadece mekiklerle ve birkaç tur atıp dönüşle kalmayacak gibi görünüyor. Bu turizmin iştahına kapılanlar sadece seyahat gemicileri değil. Uzay yolcularını ağırlamak için şimdiden uzay otelleri de planlanmaya başlamış durumda.Yani uzaya çıkıp hemen dönmeye gerek kalmadan uzay oteli olarak kullanılacak bir uyduda birkaç gece geçirmek mümkün olacak. Gerçi daha insanoğlu aya çıkmadan önce 1967’de Ay yüzeyinde kurulacak olan bir “Lunar Hilton” ya da diğer adıyla “Galaxy Lounge” kurulacağı ilan edilmiş ancak bırakın otel kurmak Ay’a dahi ancak gidilebilmişti. Ancak günümüz projeleri gerçekleşmeye çok daha yakın. Zira Delaware Üniversitesi Otelcilik bölümünden Prof. Fred DeMicco öğrencilerini şimdiden uzay şartlarında otelciliğe uygun yetiştirmeye başaladıklarını söylüyor. DeMicco’ya göre “Turizm ve konaklamanın yeni ufku artık uzayda”.

Uzay otellerinin şimdilik gerçekleşmeye en yakın görüneni İspanyol mimar Xavier Claramunt’un tasarladığı “Galactic Suite”. Ne yerde ne de uzayda gördüğümüz şeylere benzemeyen tuhaf mimarisiyle Galactic Suite Ltd Space Hotel şirketince açılacak olan uzay manzarlı otel inşa için gün sayıyor. Şirket oteli 2012 yılında hizmete açmayı öngörse de proje için 3 milyar doları sağlaması gerekiyor. Kimi uzmanlara göreyse uzayda uyuma hayalini gerçekleştirmek için  2025 yılına kadar beklemek gerekiyor. İspanyol menşeli otel projesinin dışında Japonlar da uzayda bir otel inşa etmek için koları sıvayanlardan. Tookyo’daki Shimizu Corporation da bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uzay üslerini andıran bir oteli tasarlamış durumda.

Bir diğer otel projesi de ABD’den. Uzay teknolojleri ve uzay istasyon kapsülleri üzerine çalışan Bigelow Aerospace firması 1999’da otelci Robert Bigelow tarafından kurulmuş. Bu firmada Nasa astronotları için tüketilebilir yani kullanılduktan sonra feda edilebilir uzay konaklama kapsülleri için çalışıyor. Firma bu teknolojiyi bir süredir ticari alana açmış durumda ve kapsülleri Bigelow Space Hotel olarak anılıyor. Bunlar gerçekleşmesi muhtemel olan projeler. Bir de Swanky Space Hotel gibi gerçekleştirilmesi günümüz teknolojisiyle mümkün olmayan oteller mevcut. Öyle ya da böyle birileri uzay turizminde büyük  gelecek görüyor ve şimdiden yatırımlarını yapıyorlar. 

Galactic Suite Hotel :

80 dakikada Devr-i Âlem

Tabii uzayda gecelemenin de bir faturası var. 3 gecelik konaklama için Galactic Suite Ltd Space Hotel’e ödenecek ücret  4 -5 milyon dolar arasında olacak. Bilet fiyatına gidiş-dönüş uçuşunun yanı sıra  tropik bir adada haftalarca sürecek olan uzay eğitimleri, yerden 450 km mesafedeki butik otelde geçirilecek 3 gece ve 80 dakikada dünya turu da dahil olacak. Kısaca her şey dâhil… Yörügeye yerleştirilmesi planlanan, farklı modüllerden ve bireysel odalardan oluşan otel dünya yörüngesinde saatte 28.000 km hızla hareket edecek. Bu otelde konaklayacak olan uzay turistleri günde 16 defa güneşin doğuş ve batışını seyredebilecek. Tabii bu otelde konaklamak içinde yolcuların önce dünyada bir adada kurulu üste talim görmeleri gerekecek. Uydu otel yılda 350 turist ağırlayabilecek.

Marsa Yolculuk Hazırlığı

 Bu arada hazır uzaya iyi paralarla zengin müşteri göndermeye başlamışken, Ruslar bir yandan da Mars seferlerine hazırlanıyorlar. Ancak bu yolculuk için henüz erken. Belirsiz bir tarih için planlanan Mars seferinin şartlarına hazırlanmak ve tecrübe edinmek için Mars 500 projesi çerçevesinde Moskova’da yapay bir Mars gemisinde 1,5 yıldır kapalı halde kalmayı kabul eden gönüllüler muhtemel seferi içişn zorlu bir eğitim ve deneylerden geçiyorlar. Uzay şartlarında yıllarca kapalı kalmayı gerektiren bu deneyin amacı Mars yolculuğu için gerekli insani kapasiteyi belirlemek. Moskovadaki IBMP enstitüsünde kurulan üste gerçekleştirilen ve çok uzun fiziki ve psikolojik bir direnç gerektiren bu proje şimdilik ticari değil. Mars’a yolculuk bir gün gerçekleştirilme safhasına gelirse gezegene ulaşmanın 9 ay, oradan dünyayla mesajlaşmanın 40 dakika süreceğini hatırlatalım.

 İlk Uzay Turistleri

 Dennis Tito,2001, 20 milyon dolar, Soyuz

 Microsoft Word’un yaratıcısı Macar Charles Simonyi, 2006,  25 milyon dolar,

 İranlı işkadını Anuşeh Ensari, 2006

 Güneş sirkinin kurucusu Kanadalı Guy Laliberte, 2009, 35 milyon dolar, Soyuz,

Reklamlar

3 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. eda donmez dedi ki:

    mükemmel yazı çok saolun..

  2. Hayalperest dedi ki:

    Acayip yaratıcı ya 🙂 Bi uzayda turizm yoktu orda da oldu çok şükür. Jetgençe söyliycem uzayada uçuş yapsın ve öğrencilere indirimli bilet satsın 🙂 Yeniliklere ayak uydurmak lazım…

  3. emrah dedi ki:

    gerçekten kayda değer bir çalışma… bu konu üzerinde araştırma yapıyordum ve bu yazı bana çok yardımcı oldu teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s