Türkiye’nin ilk özel kobayları!

KANSER, KÖK HÜCRE VE PSİKİYATRİ DENEYLERİNİN BAŞROLÜNDE ONLAR VAR. KOBAY A.Ş.’NİN 2000 ÖZEL AJANI ÇOK ÖZEL GÖREVLER İÇİN BEKLİYOR!

Türkiye’nin ilk özel ve profesyonel kobay hayvanı üretme merkezi Kobay A.Ş., üniversite hastanelerine ve özel hastanelere deneylerde kullanılmak üzere fare veriyor.

ÜRÜN DİRİER, urun.dirier@aktuel.com.tr Fotoğraf: Güven Polat

Skid, Nude, Balb, Hybrid, Long Evans, Dawley, Mongolian, Hamster, Wistar, Suriye hamsterı… Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde yüksek merdivenli, aşı boyalı, geniş demir kapılı bir binada kendilerini kobay olarak satın alacak bilim adamlarını bekliyorlar. 10 çeşit, yaklaşık 2000 fare, kanser, kene, tümör, şeker, kemik kırıkları, bağışıklık sistemi, transplantasyon, kök hücre, madde bağımlılığı, alkol tedavisi, yaşlılık, toksikoloji, kalp ve damar hastalıkları, nöroloji, psikiyatri, kolesterol ve bulaşıcı hastalık araştırmaları ile ilaç deneylerinde kullanılıyorlar. Burası Kobay A.Ş. Türkiye’nin ilk özel ve profesyonel kobay hayvanı üretme merkezi. Kurucusu çiçeği burnunda, 26 yaşındaki veteriner hekim Begüm Buğdaycı.

TÜBİTAK’tan destek aldı

Buğdaycı, üniversitedeki hocasından deney hayvanı üreten merkezlerin ABD’de 100 yıl öncesinde şirketleştiğini ancak ülkemizde bunun hala koca bir açık olduğunu duymuş. Ülkemizde bu tür kobaylar ya merdiven altı usulü ya da araştırma hastaneleri tarafından kendilerine yetecek kadar üretiliyor. Ancak onlar da tür çeşitliliği sağlayabilecek kadar profesyonel çalışamıyorlar maalesef. Tür çeşitliliği sağlanması çok önemli çünkü her bir hastalık veya ilaç deneyi için başka tür kobay kullanmak gerekiyor. Bir diğer seçenek de yurtdışından getirtmek ancak bu da hayvanların 4-5 kat pahalıya mal olması demek. Buğdaycı tüm bunları bilerek daha okuldayken kafasına koymuş Kobay A.Ş. gibi bir şirket kurmayı. Geçen yıl düzenlenen “Bir fikrin mi var?” girişimcilik yarışması bir fırsat olmuş bu hayale. 750 projenin arasında birinci seçilerek 200 bin dolarlık bir yatırımla kurulan Kobay A.Ş. ardından TÜBİTAK’tan da 400 bin liralık hibe almış. Türkiye’de ilaç ve tedavi araştırmalarının ilerlemesi için çok önemli bir adım Buğdaycı’nın attığı adım. Ancak şunu da kabul etmek gerek ki, bu eğer bir çizgi film olsaydı, biz ‘kötü’ tarafta olurduk!

Kobay kullanım eğitimi de veriliyor

Kobay A.Ş. geçen yıldan bu yana Ankara, İstanbul, Ege Üniversiteleri ve GATA gibi onlarca üniversiteye, kök hücre merkezlerine, özel tüp bebek merkezlerine ve ilaç firmalarına çeşitli deneylerde kullanılmak üzere kobay temin ediyor. Üstelik pek çok deneyin rahatlıkla yapılabileceği oldukça kapsamlı bir de AR-GE Laboratuarı bulunuyor. Türkiye’nin ilk özel ‘etik kurulu’ da Kobay A.Ş.’nin bünyesinde kuruldu. Yani araştırmacılar projelerini buraya sunabilirler ve ‘etik kurul’dan geçmesi dahlinde buradaki laboratuarda deneylerini yapabilirler. Kobay A.Ş. “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı” da veriyor. Bu programda deney hayvanlarının refahı, davranış özellikleri, tutuş ve enjeksiyon teknikleri gibi konular öğretiliyor. Amaç, deneyi hayvana eziyet etmeden tamamlamak. Bu arada hayvanlar kozmetik deneyler için kullandırılmıyor.

Kök hücreden tüp bebek yapılabilir

Şu an özel bir tüp bebek merkezi Kobay A.Ş. bünyesinde dünyada daha önce hiç denenmemiş bir tüp bebek yöntemi geliştirmek üzere çalışmalar yapıyor. Özetleyecek olursak, sperm üretemeyen bir erkekten sperm, yumurtalık üretemeyen bir kadında yumurtalık oluşumunu sağlamaya çalışıyorlar. Kobayların yağ dokusundan sperm ve yumurtalık üretilmeye çalışıyor yani. Bir anlamda kök hücreden tüp bebek yapmaya uğraşıyorlar. Araştırma şu an iyi gidiyor, sonuç umut verici olabilir. Hacettepe Onkoloji’den Dr. Güneş Esendağlı da buradaki kobaylarla kanserli hücreler üzerine çalışıyor. Kene ısırmasından sonraki aşamalar da yine Kobay A.Ş. kobayları tarafından deneniyor. Deneyden sonra sağ kalmış olanlara da şirket bünyesinde otelcilik hizmeti veriliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s