Dünyayı sallayan 10 Türk!

DÜNYA BU TÜRKLERİ KONUŞUYOR! ABD’YE E-TİCARETİ ÖĞRETEN DE, GELİŞTİRDİĞİ YAPAY ZEKAYI 100 MİLYONA GOOGLE’A SATAN DA BİR TÜRK!

Dünyanın en tanınmış otomobil tasarımcısından yapay zeka geliştiricisine, cep telefonunu tam teşekküllü bir hastaneye dönüştüren mucitten nötron yıldızlarının ve kara deliklerin peşine düşen NASA sponsorlu astrofizikçiye kadar dünyaca ünlü başarılara imza atmış 10 Türk belki de dünyanın gidişatını değiştirecek. Bu isimleri unutmayın zira ilerde çok duyacaksınız!

ÜRÜN DİRİER,

Yazın bir kenara:  Bir gün siz de ‘marrowser’ olacaksınız!

Aykut Karaalioğlu ve Ali Rıza Babaoğlan… Avrupa ve ABD’de toplam 40 bin üyesi, 100 bin de kullanıcısı olan yeni çağın sosyal paylaşım sitesi marro.ws’un kurucusu iki genç. Marro.ws internette hoşunuza giden sayfaları, yazıları, videoları saklayabileceğiniz bir kütüphane. Arkadaşlarınız da sizin altını çizdiğiniz yazıları, beğendiğiniz sayfaları görüp altına yorum yazabiliyor. Dilerseniz kendi yazdıklarınızı ve yaptığınız işleri de arşivleyebiliyorsunuz. Üyelere marrowser deniyor. Aykut  23 yaşında, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun; Ali Rıza 24 yaşında, Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuş. Geçen yıl Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük internet konferanslarından Next’e konuşmacı olarak davet edilmişler. Bu sayede Marro.ws projesini Facebook, Google, Xing, Ebay, Amazon gibi internet devlerinin üst düzey yöneticileriyle paylaşarak, bu konferansta konuşan ilk Türkler olmuşlar. Proje şu an Microsoft ve Sun Startup tarafından destekleniyor. Bu arada Ali Rıza 2008 yılında IBM tarafından dünyanın en iyi genç 75 mühendisinden biri seçildi ve halen IBM’de çalışıyor. İki genç girişimci ABD’de yaşıyor ve Impreda Tech. adında bir de internet çözümleri şirketleri var. Aykut marro.ws ile esas hedeflerinin google’ın arama tarzına rakip kişiselleştirilmiş bir arama modeli geliştirmek olduğunu söylüyor. Nasıl mı? Sistem kişilerin eğilimlerini ve hoşlandığı şeyleri etiketler aracılığıyla kaydediyor. Daha sonra arama motoruna kitap yazdığınızda google’daki gibi herkesin önüne çıkacak sonuçları değil, sadece sizin hoşlanacaklarınızı karşınıza getiriyor. Yani arayan değil marro.ws buluyor.

ABD’ye e-ticareti öğreten Türk

Ahmet Kırtok, NewYork’ta yaşayan bir Türk girişimci. SEO (Arama motoru optimizasyonu), e-ticaret ve internette pazarlama üzerine büyük firmalara danışmanlık yapıyor, konferanslar veriyor; melek yatırımcı arabuluculuğu yapıyor. 96’dan bu yana ABD’de kurduğu yaklaşık 100 siteden irili ufaklı 50 tanesini karlı bir şekilde satmış. Liseyi AFS programı ile New York’ta bitirdikten sonra İstanbul’da makine mühendisliği eğitimi alan Kırtok, Texas Tech Üniversitesi’nde yönetim enformasyon istemleri üzerine master yapmış. Ardından Texas Small Business Development Center’a bağlı North West Texas International Trade Center’da e-ticaret danışmanı olarak çalıştı. Daha sonra Texas Tech Universitesi’nde Senior Programcı-Analist olarak kariyerine devam etti. 31 yaşında. İnternet ticaretinde geleceğin niş sektöründe olduğunu söylüyor. İnternette ticaret yapmak isteyen girişimcilere, tek bir alanda satış yapmalarını tavsiye ediyor, sadece eldiven satan bir site açmak gibi…

İlk 3 Boyut yönetmenimiz

Erkan Cerit… 38 yaşında. Dünyadaki 14 3D direktöründen biri… Ekim ayında vizyona giren Türkiye’nin ilk 3 boyutlu filmi ‘Cehennem’i kendi geliştirdiği bir yazılım ile çekti.  Tüm filmi tarayarak içindeki hataları, açı ve boyut farklılıklarını, elektronik hataları, iki gözün algıladığı alanın milimetrik olarak 3 boyutta aynı görünüp görünmediğini bir rapor halinde sunan yazılımıyla dünya sinemasının dikkatini çekti. Hollywood, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Çin’den teklifler aldı. Bu kış da Avrupa kökenli iki sinema filmi için sette olacak. Şu an yazılımını başkalarının da kullanabileceği bir program haline getirmek üzerinde çalışıyor. Ayrıca 3D Digital Signage hedefli reklam ve eğitim filmleri ile sayısız kısa metrajlı filme imzasını attı.

Bir yapay zeka geliştirdi. Google 100 milyona satın aldı

Silikon Vadisi’nin dahi çocuğu Türk mühendis Burak Göktürk, kendi geliştirdiği ‘like.com’u internet devi Google’a 100 milyon dolara sattı. Like.com internette yaptığımız aramaları fotoğraflarla yapabilen bir yapay zeka. Örneğin bir ünlünün bilekliğini ya da arkadaşınızın ayakkabısını çok beğendiniz. Hemen fotoğrafını like.com’dan aratıyorsunuz, o size aynı ürünü bulmaya çalışıyor, bulamasa bile mağaza mağaza benzerlerini listeleyiveriyor. Hem de istediğiniz fiyat aralığında ve renk seçeneğinde. 34 yaşındaki Göktürk alışverişin geleceği olarak adlandırabileceğimiz like.com’u 4 yıl önce Kaliforniya’da kurmuş. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümü mezunu olan, Stanfod Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan, 2000’de Silikon Vadisi’nde çalışmaya başlayan Göktürk, 14 patent sahibi.

Mazda’nın en hızlısı bir Türk

Dünyanın tanınmış otomobil tasarımcılarından biri olacağından habersiz, 4 yaşında iken ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etmiş Hasip Girgin. 1994’te Pforzheim Üniversitesi’nde Otomobil Tasarım Bölümünü bitirdikten sonra Mazda Motor Avrupa’da çalışmaya başlamış. Mazda’da 1995 yılından bu yana tasarım bölümünde çalışan Girgin’in önümüzdeki yıllarda baş tasarımcı olması bekleniyor. 44 yaşında, Almanya’da yaşıyor. Tasarımcı kimliğinin yanı sıra mezun olduğu üniversitede ders de veriyor. Dünyaca ünlü tasarımcı Mazda 3 ve Mazda mx5 Superlight Concept’in yaratıcısı. Eline kalem alırken hala heyecanlanacak kadar da işine aşık.

DC Comics’in ünlü çizeri

Dünyaca ünlü Türk çizer Kutlukhan Perker. Society of Illustrators’un (ABD İllüstratörler Birliği) tek Türk üyesi. Batman, Superman ve The Joker gibi karakterlerin yaratıcısı, çizgi roman devi DC Comics’in yan kuruluşu olan Vertigo’dan yayınlanan Cario’nun illüstratörü. Yaratıcısı olduğu ‘Air’ serisi karikatürün Oscar’ı Will Eisner Award’a aday gösterildi. 37 yaşında, 2001’den beri New York’ta yaşıyor. The New York Times, The New Yorker, Wall Street Journal, Mad, Heavy Metal ve The Progressive gibi yerlerde çizimleri yayınlandı. New York Times’in siyasi makalelerinin illüstrasyonlarını çiziyor. Habertürk ve Lemanyak’a çizmeyi de sürdürüyor.

Hollanda’nın en genç hakemi

Serdar Gözübüyük. Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu’nun 24 kişilik hakem kadrosunun en genç profesyonel hakemi. 24 yaşında ve profesyonelliğe 2 yıl önce adım atmış. 15 aydır birinci ligde maç yönetiyor. Yönettiği maçlarla adından sıkça söz ettiriyor. Federasyon yönetimi tarafından, ülkedeki yabancı kökenlileri futbola çekme konusunda ‘rol model’ görevi verildi kendisine. Fotoğrafta görüldüğü üzere çok yakışıklı ve büyük bir hayran kitlesi var.

Bir Einstein’ı biliriz bir Feryal Özel’i

Feryal Özel. Albert Einstein, John Nash gibi ünlü bilim adamlarının yer aldığı 20 kişilik ‘Büyük Fikirler’ listesine girmeyi başarmış bir astrofizik profesörü. 30 yaşında NASA’ya girdi, şu an 35 yaşında ve evrenin sırlarıyla ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul ikinciliği ve ‘Yüksek Onur Derecesi’ ile almasının ardından, Kopenhag Niels Bohr Enstitüsü’nde fizik yüksek lisansı yaptı. Harvard Üniversitesi’nde astrofizik doktorasını tamamlayan Özel, Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. ‘Büyük Fikirler’ listesine girme nedeni ise nötron yıldızları üzerine yaptığı çalışmalar. “Nötron yıldızları evrenin en yoğun cisimleri. Bir kaşığı tonlar ağırlığında. Ben de bunun peşinden gidiyorum. Kara deliklerin, nötron yıldızlarının manyetik alanları üzerine, galaksinin oluşması ve galaksiden yayılan ışıkların evreni aydınlatmasıyla ilgili çalışmalarım var. NASA sponsor. ABD Ulusal Bilim Kurulu’ndan da destek alıyorum” diyor.

Tıpta büyük devrimi o yaptı

Prof. Dr. Aydoğan Özcan. 32 yaşında ve genç yaşına rağmen ABD’nin en çok tanınan bilim adamlarından biri. UCLA Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Özcan, tıpta devrim yaratacak bir icada imza attı.  Özcan’ın geliştirdiği cihaz, sıradan bir cep telefonunu hassas tahliler yapan bir mikroskoba çeviriyor. Cep telefonuna takılan 10 dolarlık bir mekanizma, tahlili yapıp sonucu hastaneye mesajla yolluyor. Pahalı aletlerle, uzun sürede yapılan kan testleri yerine bu buluş sayesinde hastalıklar herhangi bir yerde, kısa sürede ve ucuz bir şekilde teşhis edilebiliyor. Sistem, cep telefonunun kamerası üzerine takılan özel bir aparatla çalışıyor. Filtre edilen bir ışık kaynağı bulunan bu aparat ile, telefonun kamerası üzerine akıtılan bir damla kanda yer alan 50-100 bin hücrenin birkaç saniye içinde görüntülenmesi sağlanıyor. Telefona yüklenen özel bir yazılım da hücrelerdeki değişimi algılayarak, sıtma, verem. tüberküloz, anemi ve AIDS gibi hastalıkları teşhis edebiliyor. Bu cihaz özellikle Afrika gibi laboratuarların ve sağlık kuruluşlarının az ancak cep telefonu kullanımının yoğun olduğu bölgelerde çok işe yarayacak gibi. Prof. Özcan bu buluşuyla New York Times’a da konu oldu. Cihazın satışı için Microskia adlı bir şirket kurdu.

Reklamlar

11 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Bizi gururlandıran bu TÜRK dostlarımıza teşekkür ederiz.

 2. şebnem kaptan dedi ki:

  Tek kelime ile gurur verici.Böyle gençlerimiz olduğu için ne mutlu bize.

 3. ülkü yalçın dedi ki:

  Başarılarını kutlarım, gurur duydum.

 4. yılmaz erk dedi ki:

  Bu gençlerin her birini kucaklıyor sevgiler sunuyorum. Bir Türk olarak bu evatlarımız hakkındaki yazıyı okurken de Tüylerim diken gibi ayaga kalktı .
  TEKRAR TEBRİK EDER BAŞARILARININ DAİM OLMASINI YÜCE TANRIDAN DİLERİM .
  myerk. ..

  1. Jusuf Jusuf dedi ki:

   Ayni gerecede sayin beyim:)))

 5. Canan Kalac dedi ki:

  Böyle güzel örneklerin yayinlanmasina özellikle Avrupa’da cok ihtiyac var. Kendileri ile gurur duyuyoruz. Dileriz, diger gencler de bundan esinlenirler.

 6. Selami Türker ÇAVGA dedi ki:

  Gençlerimizin başarılarını büyük bir zevkle okudum ve onlardan kıvanç duydum.

 7. Jusuf Jusuf dedi ki:

  Tek kelime ile gurur verici.Böyle gençlerimiz olduğu için ne mutlu bize.DEVAM,durmak yok:)))

 8. Jusuf Jusuf dedi ki:

  Tek kelime ile gurur verici.Böyle gençlerimiz olduğu için ne mutlu bize. DEVAM, durmak yok:)))

 9. Başarılarını kutlarım, gurur duydum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s