Meğer tükürüğümüz ilaçmış

İNSAN TÜKÜRÜĞÜNDE İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ OLAN 1000 PROTEİN, 3000 FARKLI RNA VE 400 ÇEŞİT FAYDALI BAKTERİ BULUNUYOR.

Antik çağlarda tedavi amaçlı kullanılan, dini kitaplarda şifa özelliğinden söz edilen, mitolojide adı geçen tükürüğün tedavi edici gücü modern bilim tarafından ispatlandı. Bilim insanları şimdi tükürüğün içeriğini çıkarıp savaş yaralarında, diyabetik yaralarda, deri hastalıklarında ve cilt problemlerinde kullanmak üzere merhem ve krem yapma derdinde! Tükürük haritasının tamamlanmasına ise yalnızca 2 yıl kaldı!

ÜRÜN DİRİER, urun.dirier@aktuel.com.tr 

Antik çağlardan bu yana pek çok kültürde ve inanışta tükürüğün iyileştirici bir gücü olduğuna inanılır. “Langue de chien, langue de médecin” der bir Fransız deyişi, anlamı “Köpeğin dili doktorun dilidir.” Ve bir Latin deyişi de şöyledir: “Lingua canis dum lingit vulnus curat” yani “Yara yalayan köpek iyileştirir.” Eski Yunan’da da tapınaklarda yaraları olan hastaları yalamak üzere eğitilmiş köpekler bulunurdu. Orta çağda yaşayan Aziz Roch’un vebadan köpeğinin yaralarını yalamasıyla kurtulmuş olduğu rivayet edilir. Antik Ermeni tanrılarından köpek tanrı ‘Aralez’ de savaşta ölen savaşçıların yaralarını yalayarak onları hayata geri döndürür. İncil’de Hz. İsa’nın tükürüğünü çamurla karıştırıp kör bir adamın gözlerine sürdüğü ve adamın görmeye başladığı anlatılır. Hz. Muhammed de Hayber Kalesi’nin fethinden önce Hz. Ali’nin gözlerine daha iyi görebilmesi için tükürüğünü sürerek meshetmiştir. Antik çağ doktorlarının ise insan tükürüğünü siğil, mantar, cilt lekesi, çıban, tümör ve şişliklerde kullandığı biliniyor. 

Tükürüğümüz krem olacak

Günümüz bilim dünyası da köpek tükürüğünün iyileştirici gücünü kabul ediyor. Saygın bilim dergilerinden Lancet Medical Journal’da kangren olan bir hastanın köpeğinin yaladığı bacağın kesilmekten kurtulduğu rapor edilmiş. Ancak son yıllardaki araştırmalar insan tükürüğünün de iyileştirici gücü olduğunu ortaya koyuyor. Çeşitli üniversitelerden araştırmacılar tükürüğün içindeki bileşikleri tanımlayıp izole etmeye çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda kremlerde ve merhemlerde kullanılmak üzere! Çünkü tükürüğümüzde hücre büyümesi ve yenilenmesinde etkili olan büyüme faktörleri, bakterilerin hücre duvarını parçalamakla sorumlu olan ve bakteriyel enfeksiyonlara engel olan lizozim enzimi, ağızdaki yaraların derimizdekilere kıyasla katlarca kez daha hızla iyileşmesini sağlayan histatin adlı protein gibi yüzlerce, binlerce bileşen bulunuyor. Yani bize kazık attığı için sinirlenip suratına tükürdüğümüz birine aynı anda 1000’in üzerinde protein, 3000 farklı RNA molekülü, 400 çeşit faydalı bakteri, çeşitli tuzlar ve enzimler gibi iyileştirici gücü olan şeyleri de hediye etmiş oluyoruz. Karşımızdaki nankör biri değilse “Yarabbi Şükür!” demelidir. Her biri birer kutu ilaç gibi antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir üstelik. Yani bir insan günde 1-1,5 litre kadar ilaç üretiyor. 

İyileşmeyen yaralara tükürük

Amsterdam Üniversitesi Ağız Biyokimyası ve Dişçilik Fakültesi Bölümü’nde Dr. Menno J. Oudhoff’un başını çektiği ‘tükürük araştırması’nda tükürüğümüzde bulunan ‘histatin’lerin yara iyileşme sürecini hızlandırdığı ortaya çıktı örneğin yakın zamanda. Hatta Oudhoff’un ekibi şu an, tükürüğün içeriğini tam olarak tanımlayıp laboratuar ortamında üretmek üzerine çalışıyor. Çalışma tamamlandığında, kuzeyli bilim insanları “Norveçli balıkçılar için ürettikleri o muhteşem el kremlerinden sonra” bir mucizeye daha imza atmış olacaklar. Tükürük kremleri, pomatları, merhemleri eczanelerde kutu içinde satılır hale gelecek. Ekibin yaptığı klinik deneylerde tükürükle yıkanan yaraların 16 saatte tamamen kapandığı gözlemlenmiş. Öncelikli amaçları elbette ki diyabetik yaralar, savaş yaraları, yanıklar ve kangren gibi iyileşmesi zor yaralarda kullanmak. Ancak Dr. Oudhoff, “Söz ettiğimiz yara iyileştirme sürecine yardımcı olan faktörler, cildin daha sağlıklı ve güzel olmasına da yardımcı olabilir. Üstelik insan tükürüğü çok iyi bir nemlendirici olarak da etkili bir sıvı.” demeyi de ihmal etmiyor. Zira yabancı forum sitelerinde akne ve kırışıklıklar için sabah tükürüğünü yüze uyguladığını ve çok fayda gördüğünü yazan güzellik düşkünleri bulunuyor. Dr. Oudhoff da “Yara iyileşmesi yeni dokunun eskisiyle yer değiştirmesi süreçlerinden oluşuyor. Akne ve kırışıkların tedavisinde ise daha başka spesifik ihtiyaçlar var ancak bu ihtiyaçlar da yine yara iyileşme süreciyle bağlantılı olan ihtiyaçlar” açıklaması yapıyor. Yalnız istisnai olmakla birlikte tükürükte bulunan bazı bakteri türleri yara yoluyla kana karışarak kalpte enfeksiyona yol açabiliyor. Uyarmayı sorumluluk biliyoruz. 

 Tükürük haritası çıkarıyor

Tükürük üzerine araştırma yapan bir başka ekip de ABD, UCLA’dan (University of California, Los Angeles). Ekibin başında tükürük eksperi adıyla nam salmış Dental Araştırmalar Enstitüsü başkanı, oral biyoloji profesörü Dr. David Wong bulunuyor. Wong 2 yıl sürecek ‘tükürük haritası’ projesinin lideri aynı zamanda. Dr. Wong, “Tükürüğün iyileştirici doğası onun protein içeriklerinden kaynaklanıyor. İleride faydalı içeriklerini izole ederek merhem ve kremlerde kullanıyor olacağız.” diyor ve kullanılan diş macunu ve ağız yıkama sularının tükürüğün kalitesini olumsuz yönde etkilediğini sözlerine ekliyor. Ancak ‘tükürük haritası’ projesinin esas amacı, tükürüğü kanser dahil pek çok hastalığın teşhisinde kullanabilmek. UCLA laboratuarlarında “Oral Fluid NanoSensor Test” (OFNASET) cihazı geliştirmişler bu hedef için. 2 yıl sonra haritalandırma aşaması tamamlandığında, herhangi bir muayenehanede bu cihaz aracılığıyla bir tükürük damlasından kişinin ne hastalığı olduğu tespit edilebilecek. Bu da örneğin kanser teşhisinde kullanılan X ışını görüntüleme, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme gibi hastaya zarar da verebilecek yöntemlerden kurtulmak anlamına geliyor. Erken teşhisi de kolaylaştırıyor. 

HIV’i öldüren protein yara iyileştiriyor

US National Institute of Dental and Craniofacial Research (ABD Ulusal Dental ve Kafatası Araştırmaları Enstitüsü) araştırmacılarının son raporuna göre de tükürüğümüzde bulunan çok amaçlı proteinler deri yaralarını iyileştirmekte kullanılabilir. Nature Medicine Dergisi’nde yayınlanan rapora göre tükürükteki SLPI adlı bir protein yara iyileştirmede etkin bir rol oynuyor. Raporun esas can alıcı noktası ise, bu proteinin AIDS’e yol açan HIV virüsünü öldürme kabiliyetine sahip olması. Bu nedenle HIV öpüşerek bulaşmıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s