TEKNOLOJİ YAZARLARI IPAD’İ YAZDI!

Yeni çağın arayüzü: iPad

Onun için vasat diyenler de var, kimse eline su dökemez diyenler de. Apple’ın CEO’su Steve Jobs’un son macerası iPod yakında Türkiye’ye de gelecek. Fakat teknolojinin son harikasıdır diyerek hemen üzerine atlamayın, önce bir uzman görüşlerini okuyun.

 ÜRÜN DİRİER, urun.dirier@aktuel.com.tr  

Mayıs ayında piyasaya sürülen Apple’ın son mucizesi iPad, 3 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. Türkiye’de henüz resmi satışı başlamamış olsa da –ki eli kulağında, siz bunu okurken satışa çıkmış olabilir- herkes daha şimdiden onu konuşuyor. 9.7 inçlik (25 cm) bu küçük deha, bilgisayar ve internet dünyasını tamamen dokunmatik ekranla işleyen bir platforma taşıyor. Özellikle kitap, gazete ve dergi okumak için tercih ediliyor. İnternette dolaşmak, mail atmak, sosyal medya ağlarını yönetmek gibi bir bilgisayarın yapabileceği pek çok şeyi o da yapıyor. Ancak olumlu özelliklerinin yanı sıra olumsuz özellikleri de var elbet. Bu yeni arkadaşımız aramıza katılmadan hemen önce tanındık-bilindik teknoloji yazarları Aktüel için eğrisiyle doğrusuyla iPad’i yazdı.

 CENK TARHAN (Chip Online Dergisi yayın yönetmeni)

 “Performans olarak vasat”

Bir kısım insan tarafından teknoloji dünyasının dâhisi, diğerleri tarafından da asrın en büyük soyguncusu olarak nitelendirilen Steve Jobs’un son macerası! Performans olarak vasat, genişleme seçenekleri sınırlı. Ancak Apple’ın ünlü Appstore isimli program fabrikasında İpad ile yapmak istediğiniz her şey için bir program bulunduğundan emin olabilirsiniz. Mobil kullanım söz konusu olduğunda özellikle internet, e-posta, sosyal ağlar, bilgi paylaşımı, Google’da arama gibi işlemler için pratiklikte kimse iPad’in eline su dökemez. Boyutlar, ağırlık ve taşınabilirlik açısından da en başarılı aygıt. Madalyonun öbür yüzüne bakarsak, web sitelerindeki Flash animasyonları görmek isteyen, Facebook’a koyacağı resimlerinin veya videoların üzerinde işlem yapmak isteyen veya oturup iki-üç cümleden fazla bir şeyler yazmak isteyen kullanıcılar için tam bir felaket senaryosu. En dandik notebooktan beklenen temel işlevleri bile yerine getiremediğini görünce üzülebilirsiniz. Ama bu üzüntünüzü yok etmek için binlerce programın sizi beklediği Appstore’a uğramak yeter. Üstelik de bir kısmı beleş, bir kısmı da hepi topu 5-10 dolarcık.

 ERDAL KAPLANSEREN (PC Net Online Dergisi yayın yönetmeni)

 “Gazete, kitap ve dergiler için büyük iyilik”

Bu tablet, ekrandan okuma ve izleme konusunda istekli kullanıcılar tarafından ilgi görüyor. Sosyal ağ profillerimdeki ve bloglarımdaki gelişmeleri her an izlemek için ideal. İpad yayıncılık dünyası için bir fırsat. Dergiler, kitaplar ve gazeteler için teknolojinin büyük iyiliği. Çantanızda onlarca dergi taşımanız çok güç ve satın alması da masraflı. Dijital olarak her şey daha kolay ve ucuz.

ŞÜKRÜ ANDAÇ (Miliyet Gazetesi teknoloji yazarı)

 “3G uyumlusunu almalı”

 Erkekler açısından taşıması pek de kolay değil, kadınların çantaları için ideal. Sitelerde gezinirken flash olmaması iç açıcı bir durum değil. Cihazın teknolojik özelliklerinden çok, binlerce uygulamanın tüm dünyadan, farklı bölgelerden, farklı dillerden bu cihazın içine girme sırası bekliyor olması iPad’i vazgeçilmez kılıyor. Wi-Fi destekli ucuz fiyatlı modeli pek de kullanışlı olmayabilir. 3G uyumlu modellere bakmak gerek.

 MELİH BAYRAM DEDE (Yeni Şafak Gazetesi teknoloji yazarı)

 “Dokunmatik klavye hızlı yazmaya uygun değil”

 İçerik üretmek, daha doğrusu veri girme için ne yazık ki çok kullanışlı değil. Dokunmatik klavyeyle bir bilgisayar klavyesinde olduğu kadar hızlı yazmak mümkün değil. Ancak harici klavyeler takılarak kullanılabiliyor. e-book store ile devasa bir elektronik kütüphaneye erişim sağlaması avantajlı.

YURTSAN ATAKAN (Akşam Gazetesi teknoloji yazarı)

 “Güneşli havalarda kullanılamaz”

 Multi-tasking (iki programı aynı anda çalıştırma) özelliğinin olmaması, yapılan eleştiriler arasında en yaygın olanı. Ekranı arkadan aydınlatmalı olduğu için kitap okumaya uygun değil. Gözleri yoruyor. Uzun süreli okumalar için e-mürekkep teknolojisi kullanan e-kitaplar çok daha iyi bir seçenek. Gün ışığında, özellikle güneşli havalarda kullanımı çok sorunlu. Yazın plajda kullanan birine rastlarsanız, hava atmak için öylesine elinde tuttuğundan emin olabilirsiniz. Kitap okumak için alacaksanız bekleyin derim. Fiyatlar düşecek, renkli e-kağıt ekranlı e-kitaplar yolda.

TİMUR SIRT (Sabah Gazetesi teknoloji yazarı)

 “Türkçe desteğinin olmayışı sorun”

 İnternetsiz yapamıyorsanız, iPad en pratik mobil araç. Bilgisayar açıp kapamak kadar zaman almıyor. Pil ömrü de uzun, saatlerce video izleyip oyun oynamayacaksanız! 730 gram ağırlığıyla rahatça taşınıyor. Ancak netbook ile karşılaştırmayın, asla dizüstü bilgisayar işlevi görmez. USB girişi, SD kart okuyucu, kamera gibi özelliklere sahip değil. Bu yüzden resim veya dosya aktarmak için tek çare kablosuz iletişim ya da aksesuar gerektiriyor. Türkçe desteğinin olmaması yazışmalarda sorun yaratıyor.

 ONUR AYDIN (Doğuş Yayın Grubu Proje Geliştirme Müdürü)

 “Süper Mario gibi”

 Süper Mario’da süper mantarları yediğinizde Mario’nun boyu 2-3 katına çıkıyordu. iPad de sanki süper mantar yemiş bir iPod. iPod’un yaklaşık 6 katı büyüklüğünde, daha yüksek çözünürlükte ve daha fazla özelliklere sahip. Kitap ve dergi okumak çok zevkli, eğlenceli oyunlara ve uygulamalara sahip. Ancak, Steve Jobs’ın geçtiğimiz hafta tanıttığı yeni iPod’u gördükten sonra, mevcut iPad’ın esamesi okunmayabilir. Yeni iPod bir sonraki iPad’in daha ince ve kameralı olacağının ipucunu veriyor.

 

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Blogunu yeni farkettim. Görüşlerimi Aktüel’de ve burada paylaşma fırsatı verdiğin için teşekkür ederim. Başarılar.

  2. Söz Bir Web dedi ki:

    Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s